Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR od x - Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 8. 2011 13:28

    x (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    >PRACUJI JAKO OSVČ A PODNIKÁNÍ JE HLAVNÍM ZDROJEM
    >PŘÍJMŮ.
    >
    >NYNÍ MÁM NABÍDKU NA PRACOVNÍ POMĚR, KTERÝ BUDE
    >VEDLEJŠÍM ZDROJEM PŘÍJMŮ
    >
    > / HLAVNÍ A VEDLEJŠÍ SE POSUZUJE DLE VÝŠE PŘRÍJMŮ?/
    >
    >dLE MÉHO NÁZORU BUDU ODVÁDĚT ZÁLOHY NA ZP A SP
    >DLE POSLEDNÍHO PŘEHLEDU ZA 2010.
    >JE TO TAK ?
    >NEBO NEBUDU ODVÁDĚT ZÁLOHY ŽÁDNÉ?
    >DĚKUJI

    neexistuje žádný hlavní a vedlejší, klidně můžete mít 2 hlavní PP.
    >

  • 3. 8. 2011 13:55

    A (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    Nejedná se o dva prac poměry ale o podnikání a prac poměr.

  • 3. 8. 2011 14:58

    Jana V. (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    Rozhodnete se co bude hlavní.
    Pro ZP platí:
    Pokud zaměstnání tak musíte dosahovat minimální měsíční mzdy (8000,- Kč a z toho se odvede ZP). Z podnikání zálohy neplatíte, ty zaplatíte až co vyjde na přehledu.
    Pokud podnikání - tak platíte dle přehledu a v zaměstnání jen z výdělku (nedopočítává se do minima), ale musíte nahlásit, že podnikáte a platíte si ZP sám.
    Pro SP platí:
    Hlavní je zaměstnání - tak platíte zálohy i z OSVČ, ale pokud doložíte sociálce příjmy ze zaměstnání (nejpozději do podání přehledu),tak vám ty velké zálohy vrátí a budete osvč vedlejší. Při vedlejším osvč si nemůžete platit nemocenské pojistění, ale to asi neplatíte i teď.
    Hlavní je podnikání - tak platíte dle přehledu a v zaměstnání z výdělku.

  • 3. 8. 2011 18:50

    A (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    Jani, moc Vám děkuji za přehledný výklad, jste anděl.

  • 4. 8. 2011 10:56

    JiřinaH. (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    >>>>>PRACUJI JAKO OSVČ A PODNIKÁNÍ JE HLAVNÍM ZDROJEM
    >>>>>PŘÍJMŮ.
    >>>>>
    >>>>>NYNÍ MÁM NABÍDKU NA PRACOVNÍ POMĚR, KTERÝ BUDE
    >>>>>VEDLEJŠÍM ZDROJEM PŘÍJMŮ
    >>>>>
    >>>>> / HLAVNÍ A VEDLEJŠÍ SE POSUZUJE DLE VÝŠE PŘRÍJMŮ?/
    >>>>>
    >>>>>dLE MÉHO NÁZORU BUDU ODVÁDĚT ZÁLOHY NA ZP A SP
    >>>>>DLE POSLEDNÍHO PŘEHLEDU ZA 2010.
    >>>>>JE TO TAK ?
    >>>>>NEBO NEBUDU ODVÁDĚT ZÁLOHY ŽÁDNÉ?
    >>>>>DĚKUJI
    >>>>
    >>>>neexistuje žádný hlavní a vedlejší, klidně můžete mít
    >>>>2 hlavní PP.
    >>>>>
    >>>Nejedná se o dva prac poměry ale o podnikání a prac
    >>>poměr.
    >>
    >>Rozhodnete se co bude hlavní.
    >>Pro ZP platí:
    >>Pokud zaměstnání tak musíte dosahovat minimální
    >>měsíční mzdy (8000,- Kč a z toho se odvede ZP). Z
    >>podnikání
    >>zálohy neplatíte, ty zaplatíte až co vyjde na
    >>přehledu.
    >>Pokud podnikání - tak platíte dle přehledu a v
    >>zaměstnání jen z výdělku (nedopočítává se do minima),
    >>ale
    >>musíte nahlásit, že podnikáte a platíte si ZP sám.

    Ne, musíte doložit, že si platíte zálohy na ZP alespoň z minima, pokud v zaměstnání nedosahnete 8000,-( minimální VZ pro odvod )
    Jinak - ZP si sám platit nemůžete, platíte jako OSVČ nikoli jako samoplátce.

    >>Pro SP platí:
    >>Hlavní je zaměstnání - tak platíte zálohy i z OSVČ,
    >>ale pokud doložíte sociálce příjmy ze zaměstnání
    >>(nejpozději do podání přehledu),tak vám ty velké
    >>zálohy vrátí
    >>a budete osvč vedlejší.

    OSVČ již třetím rokem NEDOKLÁDÁ příjmy ze zaměstnání, ty nejsou rozhodující. Na sociálce musíte jen oznámit, že máte současně i zaměstnání s odvodem SP. OSVČ vedlejší byste byl v případě,že byste nedosahoval příjmů v podnikání 59.374.- za rok 2011, pak byste nemusel platit zálohy.


    Při vedlejším osvč si
    >>nemůžete
    >>platit nemocenské pojistění, ale to asi neplatíte i
    >>teď.
    >>Hlavní je podnikání - tak platíte dle přehledu a v
    >>zaměstnání z výdělku.
    >
    >Jani, moc Vám děkuji za přehledný výklad, jste anděl.

  • 4. 8. 2011 14:54

    Jana V. (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    To co píšete, je to stejné co jsem napsala já ohledně ZP.
    "Platí zálohy dle přehledu a u zaměstnavatele nahláší (což může být i čestné prohlášení), že podniká a platí si ZP sám. To že je tam napsáno "sám" neznamená, že samoplátce, když píšu o podnikání.

    Pozor! Nemáte pravdu...
    Aby byla samostatná výdělečná činnost pro účely platby sociálního a zdavotního pojištění považována za vedlejší zdroj příjmu, tak je nutné splnit zákonné podmínky. Zákonné podmínky splňují nejčastěji tyto OSVČ:
    - Zaměstnanci mající příjem ze zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Tuto podmínku nesplňuje např. práce na dohodu o provedení práce. Zaměstnání je potřeba OSSZ i zdravotní pojišťovně doložit a příjem ze zaměstnání musí být vyšší než minimální mzda (tj. 8 000 Kč měsíčně). OSSZ má pro tyto účely vlastní tiskopis, který je součástí Přehledu o příjmech a výdajích, který potvrzuje zaměstnanci zpravidla mzdová účetní jeho zaměstnavatele.

    Pokud OSVČ skutečnosti o výkonu vedlejší činnosti nedoloží nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž tento Přehled podala, je její SVČ považována za činnost hlavní.

    Dále:
    OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost nemusí vůbec odvést ze své výdělečné činnosti sociální pojištění, jestliže jejich zisk za rok 2011 je nižší než 59 373 Kč. Jestliže je zisk v daném roce vyšší než stanovená hranice, tak je již i při vedlejší činnosti nutné hradit minimální zálohy na sociálním pojištění. Při vedlejší činnosti, jesliže zisk za uplynulý rok překročil zákonnou hranici, je minimální záloha v roce 2011 ve výši 723 Kč

  • 20. 9. 2011 17:55

    Veja (neregistrovaný)

    Re: ZP OSVČ A HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR
    Dobrý den,

    řeším podobný problém a chtěla bych se zeptat, zda tomu tak rozumím správně...
    mám zaměstnání na HP (soc.+zdr.za mne tedy odvádí zam.)a zvažuji být OSVČ ( jako vedlejší činnost) s tím, že zpočátku bych se myslím určitě vešla do zisku 59.373Kč - tzn. pochopila jsem, že zálohy na zdr.a soc. platit nemusím, ale jak je to potom ve vyúčtování (přehledu) na konci roku, pokud skutečně zisk 59.373Kč nepřevýším? zisk tedy pouze zdaním a žádné soc. ani zdr, zpětně neplatím? Omlouvám se, zda je to již někde psané a jen jsem to nepochopila, zvažuji, zda by se mi to vůbec vyplatilo, proto je to pro mne podstatná informace.

    Předem moc děkuji za jakékoliv info,
    V.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).