Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Student PP a ŽL od asam - Re: Student PP a ŽL sleva na dani nemá...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2011 9:27

    asam (neregistrovaný)

    Re: Student PP a ŽL
    sleva na dani nemá nic společného se 150 hodinami. Slevu na dani má proto, že podepsal daňové prohlášení. Pokud nemá DPP, ale PP, tak ano, platí ZP i SP.
    Je student, takže státní pojištěnec. V zaměstnání se na něho minimální vyměřovací základ nevztahuje a odvádí z dosažené výdělku.

  • 16. 9. 2011 10:06

    Luďa (neregistrovaný)

    Re: Student PP a ŽL
    Děkuji za odpověď, umazal se mi kousek, chtěla jsem napsat, že nemůže mit DPP, práce přesahuje 150h, tak je na PP, kde musí odvádět SP a ZP, i když je student. A poradíte mi s tím ŽL, SP a ZP se na něho vztahuje nebo ne? Díky

  • 16. 9. 2011 13:31

    asam (neregistrovaný)

    Re: Student PP a ŽL
    s tímto bohužel nemám zkušenosti, snad vám někdo poradí

  • 16. 9. 2011 16:55

    Zdena R (neregistrovaný)

    Re: Student PP a ŽL
    >>>>Dobrý den všem, prosím o radu se studentem. Máme ho
    >>>>ve
    >>>>firmě na PP, výpomoc je nepravidelná, ale přesahuje
    >>>>150h, takže má slevu na dani, ale SP a ZP platí, je
    >>>>to
    >>>>tak? No a chtěl by si zařídit ŽL, tady si nejsem
    >>>>jistá,
    >>>>zda se na něj vztahuje nějaké minimum na SP a ZP?
    >>>>Děkuji za odpověď.

    >>Děkuji za odpověď, umazal se mi kousek, chtěla jsem
    >>napsat, že nemůže mit DPP, práce přesahuje 150h, tak
    >>je
    >>na PP, kde musí odvádět SP a ZP, i když je student. A
    >>poradíte mi s tím ŽL, SP a ZP se na něho vztahuje
    >>nebo
    >>ne? Díky
    >
    >s tímto bohužel nemám zkušenosti, snad vám někdo
    >poradí

    Předpokládám, že jde o studenta mladšího 26 let.

    ZP: má hned 2 důvody k tomu, aby podnikání bylo jeho vedlejší činností - studium a zaměstnání. Bude platit pojistné, ale pouze z rozdílu příjmů a výdajů (6,75%), nemusí odvádět z minimálního vyměřovacího základu. V prvním roce podnikání bez záloh, v dalším roce bude záležet na tom, zda je stále zaměstnancem. Pokud ano, tak neplatí zálohy, pokud přestane být zaměstnancem a pouze studuje, tak odvádí zálohy podle posledního přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

    SP: pokud je studentem nebo má příjem ze zaměstnání, který zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (případně obojí), pak v prvním roce podnikání neplatí zálohy. Účast na důchodovém pojištění OSVČ se posoudí až podle daňového základu, který vykáže v daňovém přiznání za příslušný rok. Jestliže jeho daňový základ nedosáhne rozhodné hranice (hranice se každý rok mění, letos činí 59.374,- Kč, tj. v průměru 4.947,83 Kč za 1 měsíc podnikání), tak nedoplácí žádné pojistné, ani v následujícím roce nemusí platit zálohy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).