Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Vyrovnání do mzdy od Kara - Re: Vyrovnání do mzdy Musíte se zeptat v účtárně,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2011 12:24

    Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

    Re: Vyrovnání do mzdy
    Musíte se zeptat v účtárně, jak jsou s tím daleko. Jsou dvě cesty: buď rozdíl vyplatí zaměstnavatel (zdaní ho) a ten si ho pak nárokuje od Kooperativy, nebo zašle výpočet Kooperativě a ta ho zdaněný zaměstnanci zašle domů. Ale při dlouhé nemoci by to měl zaměstnavatel vyplácet průběžně zálohově. Bolestné jsou další peníze, které se přičítají k té náhradě za ztrátu na výdělku. Bolestné se nedaní.
    V každém případě ale musí zaměstnavatel, aby mohl náhradu vypočítat, mít potvrzenou výši nemocenských dávek, které Vám zasílala OSSZ. A OSSZ ji potvrdí pouze Vám nebo někomu, komu dáte plnou moc. Takže se zeptejte, co jim chybí k výpočtu.

  • 21. 9. 2011 8:30

    Aneta (neregistrovaný) 193.86.111.---

    Re: Vyrovnání do mzdy
    Oni mají už veškeré podklady a asi před měsícem si nechali poslat z OSSZ výpis nemocenských dávek.Je nějaká lhůta, nebo nějaký čas řízený zákonem, dokdy to musí uhradit?? Myslím to vyrovnání, ne bolestné. Děkuji!

  • 21. 9. 2011 10:11

    Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

    Re: Vyrovnání do mzdy
    V komentáři k §370 Zákoníku práce je: zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pr. neschopnosti pravidelně jednou měsíčně, pokud nebyl dohodnut jiný způsob výplaty. Zpravidla se bude jednat o pravidelný výplatní termín. To je to, co jsem psala - při delší nemoci platit průběžně. Takže teď by to měli všechno hodit do výplaty nebo urychleně poslat na Kooperativu. Ona ta výplata od Kooperativy je pro zaměstnavatele jistější v tom smyslu, že Koop někdy vyhodnotí úraz jako částečné zavinění buď zaměstnavatelem nebo zaměstnancem a nevyplatí celou náhradu. Takže když to mezitím vyplatí zaměstnavatel zaměstnanci celé, nedostane to celé od Kooperativy. Zaslání peněz od Kooperativy přímo zaměstnanci má tu nevýhodu, že pokud je ta náhrada do 5000 Kč hrubého, tak ji Kooperativa zdaní srážkovou daní a tato daň je již nevratná. Pokud je náhrada vyšší než 5000 Kč, je zdaněna zálovou daní, ta je zúčtovatelná, ale zaměstnanec je povinen podat přiznání (nesmí se udělat zúčtování daní od zaměstnavatele).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).