Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Dovolená po mateřské od atreus - Re: Dovolená po mateřské Není to tak.Pokud pracovní poměr...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 10. 2011 10:56

    atreus

    Re: Dovolená po mateřské
    Není to tak.
    Pokud pracovní poměr trvá po celý rok, má nárok na celoroční výměru dovolené.
    Nemůže žádat o proplacení dovolené, nýbrž měla žádat o čerpání dovolené a vyčerpat si celoroční nárok za 2011 (popř. nevyčerpanou za 2010).

  • 6. 10. 2011 11:16

    janaw (neregistrovaný) 95.80.211.---

    Re: Dovolená po mateřské
    Ano, žádala o čerpání. Děkuji za odpověď.
    Měla jsem za to že se nekrátí nárok který vzniká za odpracovanou dobu tedy do 9/11 a že za období po které je na rodičovské nárok nevzniká stejně jako nevznikne v roce 2012 (z důvodu že tam neodpracuje 60 směn). Pokud bude čerpat tedy celých 20 dní a poté sama ukončí PP bude mít 5 dnů vyčerpaných neoprávněně protože PP nebude trvat celý rok. K aktuálnímu datu je podle mě stejně nárok jen 15 dnů. Přesto že máte pravdu je to celé postavené na hlavu a znevýhodňuje to jak zaměstnavatele tak ostatní zaměstanance kteří přesto že 60 směn odpracují mají nárok jen na alikvotní část dovoelené z odpracovaných dnů.
    Díky

  • 6. 10. 2011 11:23

    janaw (neregistrovaný) 95.80.211.---

    Re: Dovolená po mateřské
    Ještě prosím jedna věc: pokud si nezažádá bezprostředně po mateřské ale později už se dovolená krátí. Je to tak?

  • 6. 10. 2011 11:29

    xy5

    Re: Dovolená po mateřské
    >>>
    >>>Není to tak.
    >>>Pokud pracovní poměr trvá po celý rok, má nárok na
    >>>celoroční výměru dovolené.
    >>>Nemůže žádat o proplacení dovolené, nýbrž měla žádat
    >>>o
    >>>čerpání dovolené a vyčerpat si celoroční nárok za
    >>>2011
    >>>(popř. nevyčerpanou za 2010).
    >>Ano, žádala o čerpání. Děkuji za odpověď.
    >>Měla jsem za to že se nekrátí nárok který vzniká za
    >>odpracovanou dobu tedy do 9/11 a že za období po
    >>které
    >>je na rodičovské nárok nevzniká stejně jako nevznikne
    >>v
    >>roce 2012 (z důvodu že tam neodpracuje 60 směn).
    >>Pokud
    >>bude čerpat tedy celých 20 dní a poté sama ukončí PP
    >>bude mít 5 dnů vyčerpaných neoprávněně protože PP
    >>nebude trvat celý rok.
    Proč by žádala o uk. PP, když má nárok na čerpání rodič. dovolené?
    To by musela "být na hlavu".
    K aktuálnímu datu je podle mě
    >>stejně nárok jen 15 dnů. Přesto že máte pravdu je to
    >>celé
    >>postavené na hlavu a znevýhodňuje to jak
    >>zaměstnavatele
    >>tak ostatní zaměstanance kteří přesto že 60 směn
    >>odpracují mají nárok jen na alikvotní část dovoelené
    >>z
    >>odpracovaných dnů.
    To si stěžujte u zákonodárců, ti to schvalují. Ale myslíte si to špatně. Má nárok na celoroční nárok, protože čerpá ihned po MD. Příslušné §§ už Vám byly sděleny, tak si to prostudujte.
    >>Díky
    >
    >Ještě prosím jedna věc: pokud si nezažádá
    >bezprostředně po mateřské ale později už se dovolená krátí. Je to
    >tak?
    Když využije až § 218/3, pak záleží, jak to vyjde. Někdy může mít dovolenou jen za "odprac." dny, někdy je nepatrné krácení za dobu RD.

  • 6. 10. 2011 11:33

    Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

    Re: Dovolená po mateřské
    Tak je určitě zvýhodnění pro ty, kteří hned po skončení MD požádají o čerpání celé výměry - těm se pak v důsledku rodičovské, která ale bude následovat až po té řádné dovolené, ta dovolená už nepokrátí.Např. na MD bude od ledna do června, tím pádem jakoby odpracuje víc než 60 směn, pak vyčerpá celoroční nárok řádné dovolené a pak požádá o rodičovskou. Ta dostane peníze za dovolenou, přestože pro zaměstnavatele neodpracovala vůbec nic. Toto ale platí, pokud je zaměstnancem celý rok. Pokud ovšem nebude po celý rok zaměstnancem a z nějakého důvodu skončí dříve než 31.12., tak by opravdu přečerpala a byla by povinna přečerpanou část vrátit. Vy jste ale původně nepsala, že by jí měl poměr končit.

  • 6. 10. 2011 11:44

    janaw (neregistrovaný) 95.80.211.---

    Re: Dovolená po mateřské
    Ano, to je to co mi řipadá nespravedlivé. O skončení pracovního poměru jen polemizuji protože kdyby se tak stalo tak to opracdu vyčerpá neoprávněně a nebude jí to z čeho ztrhnout když nepracuje. Sama jsem OSVČ na mateřské a o zákonodárcích si myslím své, mě nejen že žádnou dovolenou nikdo neproplatí ale OSVČ nemám nárok ani na OČR a to při dvou dětech bývá celkem často.

  • 6. 10. 2011 12:45

    Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

    Re: Dovolená po mateřské
    Ano, to všechno znám, OSVČ nemají takové výhody jako zaměstnanci.
    Co se týká toho přečerpání - pokud by jí to nebylo už z čeho srazit, tak by to musela vrátit v hotovosti. Zaměstnavatel by měl za ní pohledávku. Ovšem odvedené pojištění už by se zaměstnavateli nevrátilo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).