Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Prodej HM - jak s odpisy? od annonym - Re: Prodej HM - jak s odpisy? Proč...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 10. 2012 7:16

    annonym (neregistrovaný)

    Re: Prodej HM - jak s odpisy?
    Proč je účtováno do výnosů až letos, když k prodeji došlo v 2011?

  • 19. 10. 2012 7:50

    Soňa M (neregistrovaný)

    Re: Prodej HM - jak s odpisy?
    Převzala jsem účto po zemřelé daňové poradkyni, také mi to není jasné.

  • 19. 10. 2012 8:19

    Soňa M (neregistrovaný)

    Re: Prodej HM - jak s odpisy?
    >>>Loni došlo k prodej HM. VF zaúčtovláno: 311/384,
    >>>311/343. Platba na účet přišla také loni. Letos
    >>>zaúčtováno
    >>>int. dokl.: 384/641. Do nákladu jen zůstatkovou cenu
    >>>nebo ještě uplatnit poloviční daňový odpis? Účetní už
    >>>ne? Děkuji
    >>Proč je účtováno do výnosů až letos, když k prodeji
    >>došlo v 2011?
    >Převzala jsem účto po zemřelé daňové poradkyni, také
    >mi to není jasné. Dle Kupní smlouvy: splatnost do 31.12.2011, ale vlastnictví přechází nejdříve 1.1.2012, tak asi proto nebylo ve výnosech r. 2011. Předávací protokol je ze dne 2.1.2012. Prosím poraďte, mám uplatnit poloviční daň. odpis + ZC a účetní odpisy 0? Rozdíl mezi ÚO a DO a mezi ÚZC a DZC na formuláři DPPO? Je má úvaha správná?

  • 19. 10. 2012 12:43

    annonym (neregistrovaný)

    Re: Prodej HM - jak s odpisy?
    Pokud byl předmět prodeje v obchodním majetku 1.1., pak lze uplatnit 1/2 daňových odpisů. Pokud je ale neuplatníte (odpis přerušíte), budete mít vyšší daňovou zůstatkovou cenu, takže na základ daně to nebude mít žádný vliv.
    Co se týká účetních odpisů, pak postupujete v souladu se směrnicí. Pokud máte uvedeno, že měsíční odpis bude uplatněn u majetku, který je v evidenci DHM k poslednímu kal. dni, pak o účetním odpisu nebudete účtovat. Pokud je ve směrnic i uvedeno, že účtujete v případě, že je majetek k 1. kal. dni v OM, pak budete o úč. odpise za 01/2012 účtovat (většinou odpis zahájíte následující měsíc po zařazení).
    Základ daně v DaP k dani z příjmů pak upravíte o rozdíl mezi daňovými a účetními odpisy a mezi daňovou a účetní ZC

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).