Hlavní navigace

4 nejčastější mýty o nebankovních půjčkách. Jsou skutečně tak špatné?

  • Nebankovní půjčky, jedni je sjednávají jak na běžícím páse, druzí se jim obloukem vyhýbají. O nebankovních půjčkách koluje mnoho mýtů a polopravd, pojďme se tedy podívat, ke které skupině je lepší se přidat. Jsou úvěry od nebankovních společností skutečně tak špatné, nebo se jich není nutné obávat?

Sdílet

1. Nebankovní půjčky jsou drahé, nevýhodné a nebezpečné

O žádné půjčce nelze říct, že je levná, výhodná a bezpečná, a to ani o té bankovní. Ať už si půjčíte 5 000 Kč nebo 50 000 Kč, vždy půjčku přeplatíte a vždy je riziko, že ji nezvládnete splácet. Je proto vhodné si před sjednáním jakékoliv půjčky:

  • dobře rozvrhnout splátky,

    ujistit se, že ji potřebujete na nezbytnou věc,

  • vytvořit dostatečnou finanční rezervu,

  • porovnat aktuální nabídky na trhu.

Stejně jako u bank platí, že někde vám nabídnou levnější a jinde dražší půjčku, s obdobným přístupem se setkáte také u nebankovních společnostní. Umíte-li dobře hledat, porovnávat a vybírat, pak se možná dokonce i od nebankovního poskytovatele dočkáte lepšího úroku než v bance.

2. Pro půjčku nejdřív do banky, nebankovní společnost je až posledním řešením

Banka nemusí být jediným a za každé situace tím správným řešením. Jak už bylo v prvním bodě psáno, některé nebankovní společnosti vám mohou nabídnout výhodnější podmínky než banky. Kromě toho se dočkáte také:

  • mnohem méně byrokraticky náročnějšího schvalovacího procesu,

  • větší šance na úspěšné sjednání půjčky.

Nebankovní společnosti se tak rozhodně nevyplatí zatracovat. Vždy samozřejmě volte jen ty velké osvědčené, jako jsou například Provident, Home Credit nebo Cofidis.

3. Čerpání peněz od nebankovního poskytovatelé je zdlouhavé

Mezi žadateli o úvěr také koluje mýtus, že na připsání peněz na účet od nebankovních společností je nutné dlouho čekat. Avšak i to je jeden velký omyl, většina poskytovatelů zasílá peníze k čerpání do 24 hodin od schválení půjčky, poté už záleží na tom, u jaké banky máte účet veden a za jak dlouho vám peníze na konto připíše.

Pokud nechcete čekat, můžete také využít hotovostní čerpání. Hotovostní půjčku nabízí převážně jen nebankovní společnosti, díky ní peníze získáte ihned na ruku.

4. Nebankovní půjčku získá každý

V neposlední řadě se o nebankovních půjčkách říká, že je získá každý, a právě proto není radno si s nimi zahrávat. Pakliže nepůjdete k pofiderním poskytovatelům a lichvářům, rozhodně si nemůžete být jisti, že půjčku 100% dostanete. 

Stejně jako bankovní úvěry i nebankovní je nutné schvalovat na základě české legislativy, která ukládá, aby poskytovatel důkladně prověřil bonitu žadatele. Pokud tak společnost neučiní a vy se dostanete do problémů se splácením právě kvůli této chybě, je vaší povinností splatit pouze jistinu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).