Hlavní navigace

Kreditní karty a kontokorent půjčka. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Zaskočila vás nečekaně náhlá potřeba vyplnit schodek v rodinném rozpočtu? To snadno vyřeší krátkodobý úvěr. Využít lze kontokorent nebo kreditní kartu, volba už záleží jen na vás. Obě možnosti úvěru jsou si v něčem podobné a přece se odlišují. Podívejte se na jejich porovnání, možná vám usnadní rozhodování.

Sdílet

Kde jsou nejdůležitější rozdíly?

Jak kontokorent, tak i kreditní karta umožňují vypůjčení menší finanční částky bez schvalování jednorázového úvěru. U obou je horní výše půjčované částky stanovena pevným stropem neboli úvěrovým rámcem, jenž se většinou rovná dvojnásobku nebo trojnásobku vašeho měsíčního příjmu. U obou musíte ale počítat s tím, že pokud byste současně žádali o hypotéku nebo o další úvěr, mohou snížit vaši bonitu (schopnost splácet úvěr z pohledu věřitele). V těchto bodech jsou tedy prakticky shodné. A v čem se vlastně liší?

Rozdíl je patrný u výpočtu úroků z vypůjčené částky, protože u kontokorentu se běžně setkáte s úrokem 15 až 20 %, zatímco u kreditních karet se jedná o úrok vyšší, nejčastěji mezi 20 až 30 procenty. Existuje ale cesta, kterou se lze vysokým úrokům u kreditní karty vyhnout – spočívá v dostatečně pohotovém a rychlém uhrazení dluhu. Tento důležitý termín se pohybuje nejčastěji v rozmezí 45 až 55 dní. Ovšem pozor, musíte si uvědomit, že pokud se jedná o výběr z bankomatu, tam začíná při použití kreditní karty k výpůjčce naskakovat úrok okamžitě!

V čem je výhodný kontokorent?

Kontokorentní úvěr neboli zkráceně kontokorent je poskytován jako doplněk běžného účtu a umožňuje vám čerpat z účtu i v situaci, kdy na něm není dostatek finanční hotovosti. Jedná se o takzvaný „debet“, jehož výši je třeba sjednat s bankou nejlépe hned při zakládání účtu. Jaké jsou výhody kontokorentu?

 • nižší úrok než u kreditní karty
 • možnost splacení dluhu za delší dobu než u kreditní karty
 • lze využít i při výběru z bankomatu bez poplatků

A nevýhody? Tady jsou:

 • nenabízí slevy u vybraných obchodníků, absence bezúročného období
 • i při nevyužití sjednaného kontokorentu je zde poplatek
 • musíte mít účet u některé banky

Jak je na tom kreditní karta?

Jedná se o platební kartu, která je spojena s revolvingovým (opakovatelným) úvěrem, jenž můžete postupně splácet a současně z něj dále čerpat. Do měsíce ale musíte bezpodmínečně splatit minimálně danou část úvěru (nejčastěji 5 %). Jaké má kreditka další výhody?

 • poskytuje pro začátek bezúročné období, optimální, když je půjčka splacena rychle
 • nabízí slevy a další zvýhodnění (prodloužení záruky apod.) pro nákup u vybraných obchodníků
 • ideální a pohotové řešení pro krátkodobý úvěr

A tady je soupis nevýhod:

 • úroky naskakují hned po výběru hotovosti z bankomatu
 • mimo bezúročné období musíte počítat s vyššími úroky
 • snadná cesta do dluhové pasti

Vybírejte, srovnávejte a rozvažujte

Jak si porovnat úvěry od různých bank? Jistě, nemusíte je obíhat, postačí sáhnout po té správné online aplikaci, kde najdete různé nabídky a vyberete si podle své potřeby. O dostupných půjčkách se dozvíte prakticky vše z tepla domova. Rozhodování zbytečně neuspěchejte, pár investovaných minut vám dokáže ušetřit velké peníze.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).