Hlavní navigace

Mikropůjčky jsou zlo aneb Jak vás malé půjčky mohou připravit o střechu nad hlavou?

  • Zažádat o úvěr není nic neobvyklého, půjčit si potřebuje dnes kdekdo. Jenže ne vždy to končí jen jednou půjčkou, občas se na malý dluh nabalí další a další a stane se z něj velká tikající bomba, která, když bouchne, vás může připravit o střechu nad hlavou. Jak je to možné?

Sdílet

„Půjčím si jen pár tisíc korun a po výplatě je hned splatím.“ Tak přesně tahle věta je vstupenkou do dluhového kolotoče. Jak příští měsíc zvládnete splatit několika tisícikorunovou půjčku, když nyní nemůžete vyjít s penězi? To budete brát prémie? Máte přislíbený třináctý plat? Nebo snad víte se stoprocentní jistotou, že budete dědit? 

Když tento měsíc při svých pravidelných příjmech a výdajích nevycházím, jak vyjdu ten další? Selský rozum vám jistě napovídá, že na splátku peníze opět nezbydou. Malá půjčka před výplatou tak bude řešením i dalšího měsíce. Jakmile ale začnete vytloukat klín klínem, je zaděláno na pořádný průšvih, dluhový kolotoč se totiž začne rozjíždět a zastavit ho bude velmi těžké.

Jak vás půjčka za půjčkou může připravit o střechu nad hlavou?

Z několika malých půjček se rychle může stát dluh obřích rozměrů, kterého se nezbavíte tím, že si budete znovu a znovu půjčovat. Před chybějícími penězi na splátky vás nezachrání ani první půjčka zdarma, která se tváří jako výhodný úvěr, avšak pokud nevycházíte s domácím rozpočtem, pak ani úvěr s nulovým úrokem vám nepomůže. 

Roztočí-li se dluhový kolotoč na plné obrátky, je velmi náročné dostat ho alespoň částečně pod kontrolu. Další malá půjčka k zastavení nepomůže. Není-li ještě pozdě, můžete se pokusit dostat z dluhů konsolidací, tedy tím, že je sloučíte do jednoho. Ušetříte na poplatcích a získáte jednu měsíční splátku, jejíž výši si můžete nastavit podle vašich finančních možností. Konsolidovat lze téměř všechny typy úvěrů, jako jsou rychlá půjčka, spotřebitelská půjčka, kreditní karta, kontokorent, hypotéka nebo leasing.

Co když ani konsolidace půjček nepomůže? Pakpřichází na řadu zabavování majetku, a to od movitých věcí až po ty nemovité. Je tak možné, že, i přestože na začátku šlo jen o malou půjčku v řádech tisíců korun, přijdete o střechu nad hlavou, a to aniž byste nemovitostí za úvěr ručili.

Nikdy nezastavujte dům kvůli mikropůjčce!

Pozor, dům či byt vám nemusí být jen zabaven na základě několika půjček, přijít o bydlení můžete i s jednou jedinou půjčkou. Jak je to možné? Stačí si sjednat úvěr se zástavou nemovitosti, ten je sice dnes legislativně zakázán, avšak u lichvářů člověk nikdy neví. Vždy pamatujte na to, že poměr ceny zastaveného majetku musí být adekvátní k poměru půjčené sumy, proto nikdy neručte vlastní nemovitostí za malou půjčku, která je mnohonásobně nižší, než je hodnota vašeho bydlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).