Hlavní navigace

Vyhledávání v diskusích

  • Jak vyhledávat v diskusích.

Sdílet

Základní principy vyhledávání

Fulltextové vyhledávání v Diskuzním fóru prohledává nadpisy a obsahy zpráv. Každé hledané slovo musí mít minimálně tři znaky, kratší slova se ignorují. Nalezené zprávy jsou seřazeny podle data sestupně, zobrazen je vždy celý strom příspěvku od kořenové zprávy (téma). Položky odpovídající podmínkám vyhledávání jsou zvýrazněny tučně a podtrženy. Na stránce je zobrazeno vždy 20 témat, na starší se lze posouvat tlačítkem „Další“.

Operátory

Při sestavování vyhledávací fráze lze mezi slovy použít obvyklé operátory AND, OR a AND NOT. Pokud žádné operátory nezadáte, použije se implicitní operátor AND, tzn. že zpráva musí obsahovat všechna hledaná slova. Operátory nemusí být zapsány velkými písmeny, na velikosti písmen nezáleží.

x AND y

Logický součin, implicitní operátor. Výsledek musí obsahovat x a y. Výsledkem je průnik výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y. Např. fráze „obchodní AND zákoník“ říká, že ve výsledku budou pouze zprávy obsahující slovo „obchodní“ i slovo „zákoník“.

x OR y

Logický součet. Výsledek musí obsahovat x nebo y. Výsledkem je sjednocení výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y. Např. fráze „premiér OR prezident“ najde zprávy, které obsahují slovo „premiér“ nebo slovo „prezident“, nemusí však obsahovat obě zároveň.

x AND NOT y

Logický součin s negací druhého prvku. Výsledek musí obsahovat x, ale nesmí obsahovat y. Výsledkem je rozdíl výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y (x-y). Např. fráze „zákoník AND NOT práce“ najde zprávy, které obsahují slovo „zákoník“, ale neobsahují slovo „práce“.

Jednotlivé operátory mají svojí prioritu a lze je tak kombinovat. Nejvyšší prioritu má negace NOT, dále se vyhodnocuje součin AND a nakonec součet OR. Pokud tedy použijeme frázi „zákoník AND obchodní OR občanský“, výsledek se interně zpracuje jako „(zákoník AND obchodní) OR občanský“. Závorky v současné době nejsou podporovány.

Zástupný znak *

Na konci slova (nikde jinde!) lze použít zástupný znak hvězdičky, který nahrazuje libovolné množství libovolných znaků. Např. spojení „zaměstn*“ bude úspěšné jak pro slovo „zaměstnanec“, tak i pro slovo „zaměstnavatel“.

Příklady vyhledávání

Níže vám na ukázku nabízíme vybrané příklady vyhledávání:

cestovní náhrady

Výsledkem budou zprávy, které obsahují slovo „cestovní“ i slovo „náhrady“. Jedno z nich nestačí, ve zprávě musí být obě slova.

obchodní zákoník OR občanský zákoník

Výsledkem budou zprávy, které obsahují slovo „zákoník“ a slovo „obchodní“ nebo „občanský“. Najdeme tak samozřejmě zprávy, kde je řeč o obchodním zákoníku nebo občanském zákoníku.

zaměstn* AND NOT náhrady

Hledáme zprávy, které se týkají zaměstnávání, ale nezajímají nás zprávy o (cestovních) náhradách.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).