Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu OT Nemocenská od inzinyrka - Re: OT Nemocenská Zdravotní pojištění nemá s dávkami nemocenské...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 2. 2013 20:42

  inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

  Re: OT Nemocenská
  Zdravotní pojištění nemá s dávkami nemocenské nic společného. Odvádí se do zdravotní pojišťovny a slouží k tomu, aby nás (laicky řečeno) ošetřil lékař. Pro nárok na výplatu dávek musíte být nemocensky pojištěna (nemocenské + důchodové = sociální pojištění, platí se na OSSZ). U DPČ je rozhodující, jak je sepsána dohoda ohledně ustanovení o odměně. Pokud není měsíční výše odměny stanovena (např. "100,- Kč na hodinu, práce dle potřeb"), jedná se o zaměstnání malého rozsahu (ZMR). U ZMR jste pojištěna pouze v měsících, v nichž máte zúčtovanou odměnu 2.500,- a víc. Z nižší odměny se neodvádí pojištění, nejste tedy pojištěna. Zdravotní pojištění je povinné, pořešte si ve zdravotní pojišťovně. Sociální se neplatí, ale v měsíci, v němž nejste pojištěna a onemocníte, Vám nevznikne nárok na nemocenské dávky.

 • 28. 2. 2013 10:31

  marci 11 (neregistrovaný) 46.135.17.---

  Re: OT Nemocenská
  Moc děkuju za odpověď.Mám jen ještě jeden dotaz a to,jak je to pak dál.Tedy když pracovní neschopnost překročí další měsíc.Zase si mám jít platit zdravotní pojištění?Mám od někoho nárok na nemocenskou?DPČ mám na dobu neurčitou.

 • 28. 2. 2013 19:55

  inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

  Re: OT Nemocenská
  Na nemocenskou nárok nevznikl, čili nedostanete ji vůbec. Pokud u zdravotní pojišťovny doložíte, že jste nemocná, myslím, že nemusíte platit zdravotní pojištění, ale to si zjistěte ve své ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).