Hlavní navigace

OT Nemocenská

• (neregistrovaný) 46.135.96.---

25. 2. 2013 16:45

Dobrý den.
    Od května roku 2012 pracuji na DPČ.Letos v lednu jsem onemocněla.Po tom co jsem zjistila,že mi účet zeje prázdnotou jsem se obrátila na mzdovou účetní.Ta mi sdělila,že za leden jsem neměla žádný příjem,nebylo za mě tedy ani zaměstnavatelem odvedeno zdrav.pojištění a nemám tedy ani nárok na dávky nemoc.pojištění.Musím si jít do své pojišťovny uhradit za leden min.částku 1080 kč.Je pak možné uplatnit nárok zpětně?V pracovní neschopnosti jsem po velice dlouhé době,vůbec nevím jaké zákony teď platí.Nikdo mě neupozornil,že pokud onemocním,tak si musím sama hradit zdrav.pojištění i přesto,že mám smlouvu na DPČ.
    Poraďte prosím.
    Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 2. 2013 20:42

inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

Re: OT Nemocenská
      Zdravotní pojištění nemá s dávkami nemocenské nic společného. Odvádí se do zdravotní pojišťovny a slouží k tomu, aby nás (laicky řečeno) ošetřil lékař. Pro nárok na výplatu dávek musíte být nemocensky pojištěna (nemocenské + důchodové = sociální pojištění, platí se na OSSZ). U DPČ je rozhodující, jak je sepsána dohoda ohledně ustanovení o odměně. Pokud není měsíční výše odměny stanovena (např. "100,- Kč na hodinu, práce dle potřeb"), jedná se o zaměstnání malého rozsahu (ZMR). U ZMR jste pojištěna pouze v měsících, v nichž máte zúčtovanou odměnu 2.500,- a víc. Z nižší odměny se neodvádí pojištění, nejste tedy pojištěna. Zdravotní pojištění je povinné, pořešte si ve zdravotní pojišťovně. Sociální se neplatí, ale v měsíci, v němž nejste pojištěna a onemocníte, Vám nevznikne nárok na nemocenské dávky.

• 28. 2. 2013 10:31

marci 11 (neregistrovaný) 46.135.17.---

Moc děkuju za odpověď.Mám jen ještě jeden dotaz a to,jak je to pak dál.Tedy když pracovní neschopnost překročí další měsíc.Zase si mám jít platit zdravotní pojištění?Mám od někoho nárok na nemocenskou?DPČ mám na dobu neurčitou.

• 28. 2. 2013 19:55

inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

Na nemocenskou nárok nevznikl, čili nedostanete ji vůbec. Pokud u zdravotní pojišťovny doložíte, že jste nemocná, myslím, že nemusíte platit zdravotní pojištění, ale to si zjistěte ve své ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).