Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu DPČ od Jindra1 - Re: DPČ ano, hranice je 2500 za měsíc, do...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 5. 2013 9:57

    Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

    Re: DPČ
    ano, hranice je 2500 za měsíc, do kdy se pojištění neplatí, pak vaše nemocenská je nulová. Pokud váš měsíční příjem byl vyšší, považuje se za zaměstnání malého rozsahu a vzniká z něho i nemocenské pojištění, a nemocenská by byla jak u běžného zaměstnance - hned od 4. dne (od zaměstnavatele) a pak od OSSZ. Výše nemocenské se bude odvíjet od výše příjmu.

  • 9. 5. 2013 13:13

    začátečník01 (neregistrovaný) 83.208.167.---

    Re: DPČ
    Mockrát Vám děkuji za odpověď!!!

  • 9. 5. 2013 13:17

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: DPČ
    u ZMR je záludné to, že nárok na nemocenské dávky je pouze v měsících, kdy byl příjem alespoň 2500,- v měsíci, kdy byl počátek PN, znám případy, že odměna z DPČ byla větší než 2500 pravidleně, ale protože nemoc byla na počátku měsíce, kdy příjem ještě nebyl větší než 2500, nebyl na nemocenské dávky nárok

  • 10. 5. 2013 6:56

    začátečník01 (neregistrovaný) 83.208.167.---

    Re: DPČ
    To je ale fakt sprosté! A mohu ještě jeden dotaz? Jen pro mou představu - pokud má tedy příjem měsíčně pravidelně vyšší a pak 1. v měsíci jde do práce (takže má jen jednu směnu a tudíž méně peněz) a pak onemocní, tak nedostane nic??? Nebo jak se to vůbec bere? Za minulý měsíc nebo v ten měsíc, kdy onemocní??? A moc moc Vám děkuji za trpělivost!!!

  • 10. 5. 2013 7:43

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: DPČ
    ze stránek cssz.cz
    Dohoda o pracovní činnosti je vztahem zakládajícím účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je v roce 2013 částka 2500 Kč - viz ust. § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění (dále jen „ZNP“). Je-li u dohody o pracovní činnosti sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než rozhodný příjem, tj. 2 500 Kč, anebo příjem nebyl sjednán vůbec, je zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhl započitatelného příjmu alespoň 2 500 Kč (§ 7 ZNP). V měsíci, kdy nedosáhl částky příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč, není účasten nemocenského pojištění, neodvádí se z jeho příjmu pojistné na sociální zabezpečení a vznikne-li proto v tomto měsíci zaměstnanci dočasná pracovní neschopnost, nemá při této dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).