Hlavní navigace

DPČ

  • (neregistrovaný) 83.208.167.---

    7. 5. 2013 9:32

    Dobrý den, prosím o radu - pokud mám dohodu o pracovní činnosti a půjdu na nemocenskou, tak budu dostávat nějaké peníze? Platím přeci sociální pojištění, ne? A pokud ano, tak hned od 4. dne (od zaměstnavatele) nebo až od 22. dne od OSSZ??? A ještě jeden dotaz prosím - na DPČ se neplatí SP a ZP do 2.500,- Kč??? Nebo kolik je vůbec ta hranice? Moc Vám děkuji!!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 5. 2013 9:57

      Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

      Re: DPČ
      ano, hranice je 2500 za měsíc, do kdy se pojištění neplatí, pak vaše nemocenská je nulová. Pokud váš měsíční příjem byl vyšší, považuje se za zaměstnání malého rozsahu a vzniká z něho i nemocenské pojištění, a nemocenská by byla jak u běžného zaměstnance - hned od 4. dne (od zaměstnavatele) a pak od OSSZ. Výše nemocenské se bude odvíjet od výše příjmu.

    • 9. 5. 2013 13:17

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPČ
      u ZMR je záludné to, že nárok na nemocenské dávky je pouze v měsících, kdy byl příjem alespoň 2500,- v měsíci, kdy byl počátek PN, znám případy, že odměna z DPČ byla větší než 2500 pravidleně, ale protože nemoc byla na počátku měsíce, kdy příjem ještě nebyl větší než 2500, nebyl na nemocenské dávky nárok

    • 10. 5. 2013 6:56

      začátečník01 (neregistrovaný) 83.208.167.---

      Re: DPČ
      To je ale fakt sprosté! A mohu ještě jeden dotaz? Jen pro mou představu - pokud má tedy příjem měsíčně pravidelně vyšší a pak 1. v měsíci jde do práce (takže má jen jednu směnu a tudíž méně peněz) a pak onemocní, tak nedostane nic??? Nebo jak se to vůbec bere? Za minulý měsíc nebo v ten měsíc, kdy onemocní??? A moc moc Vám děkuji za trpělivost!!!

    • 10. 5. 2013 7:43

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPČ
      ze stránek cssz.cz
      Dohoda o pracovní činnosti je vztahem zakládajícím účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je v roce 2013 částka 2500 Kč - viz ust. § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění (dále jen „ZNP“). Je-li u dohody o pracovní činnosti sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než rozhodný příjem, tj. 2 500 Kč, anebo příjem nebyl sjednán vůbec, je zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhl započitatelného příjmu alespoň 2 500 Kč (§ 7 ZNP). V měsíci, kdy nedosáhl částky příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč, není účasten nemocenského pojištění, neodvádí se z jeho příjmu pojistné na sociální zabezpečení a vznikne-li proto v tomto měsíci zaměstnanci dočasná pracovní neschopnost, nemá při této dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).