Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Výpočet odstupného od Zbyněk - Re: Výpočet odstupného Dobrý den,děkuji za obě odpovědi. Jen...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 6. 2013 12:54

  Zbyněk (neregistrovaný) 194.228.32.---

  Re: Výpočet odstupného
  Dobrý den,
  děkuji za obě odpovědi. Jen jsem to spletl, protože výpověď jsem dostal v pátek, čili v květnu. Je to rozvázání dohodou, 1 odstupné + 2 měsíce výpovědní doba, přičemž jeden měsíc doby je nahrazen odstupným.

 • 5. 6. 2013 16:56

  Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

  Re: Výpočet odstupného
  Máte to popletené. Výpověď a dohoda jsou dvě různé věci.
  Pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, tak záleží na tom, kdy mu ji předal a pak teprve od následujícího měsíci běží dvouměsíční výpovědní doba (a ta nemůže být kratší), takže pokud jste převzal výpověď v květnu, končil by Váš pracovní poměr 31. července. Ve výpovědi musí být uvedený důvod a pokud je tam nadbytečnost (nebo rušení firmy nebo její stěhování), náleží odstupné ze zákona a je odstupňované podle délky zaměstnání (a nemůže být nižší).
  Jestli jste ale výpověď nedostal, ale normálně jste se na ukončení dohodli, tak pracovní poměr skončí dohodnutým dnem (ale v takovém případě neběží žádná výpovědní doba). Pokud je důvodem této dohody nadbytečnost, pak opět náleží odstupné podle zákona a nemůže být nižší. Pokud nejde o nadbytečnost (nebo o stěhování firmy nebo rušení), pak odstupné nenáleží a to, co jste si dohodli, je jen odměna, ze které se musí odvést pojištění.
  Takže záleží na tom, co vlastně máte v ruce, jak je to sepsáno a kdy pracovní poměr má skončit.

 • 6. 6. 2013 8:06

  RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

  Re: Výpočet odstupného
  Předpokládám, že tazatel podepsal koncem května dohodu o ukončení PP s nárokem odstupné s tím, že pracovní poměr skončí 30.června. Kdyby nesouhlasil s dohodou, dosatl by výpověď, jeho PP by skončil v červenci. Za to, že souhlasil s dohodou, tj. jeho PP skončí o měsíc dříve, dostane místo jednoměsíčního odstopného dvouměsíční. ŘEkla bych, že je to poslední dobou běžná praxe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).