Hlavní navigace

Výpočet odstupného

• (neregistrovaný) 194.228.32.---

4. 6. 2013 20:41

Dobrý den,
    teď v červnu jsem dostal výpověď s odstupným. Průměrný výdělek pro odstupné se asi vypočítá z uzavřeného kvartálu leden-březen, ve kterém jsem byl nemocen 14 prac. dní (t.j skoro 3 neděle), takže jsem v březnu dostal (mimo nemocenskou) odpovídající část mzdy. Chtěl bych poprosit o vyjádření, jaký vliv na výpočet odstupného má nemocenská, zda se pro výpočet prům. výdělku bere pro celý březen ta část mzdy, co jsem dostal.
    Předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 6. 2013 20:46

RenataH (neregistrovaný) 89.176.34.---

Re: Výpočet odstupného
      březnová nemocenská na výši odstupného vliv nemá. Hodinový průměr pro výpočet zjistíte, když sečtete hrubou mzdu v lednu - březnu (bez náhrad, tj i bez náhrady např. za dovolenou) počtem odpracovaných hodin

• 4. 6. 2013 21:52

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Doplním Renatu: ...a tu sečtenou hrubou mzdu bez náhrad vydělíte počtem odpracovaných hodin. Vypočítaný hodinový průměr pak vynásobíte Vaším týdenním úvazkem a to vynásobíte 4,348 (což je průměrný počet týdnů v měsíci). Vyjde Vám jednoměsíční odstupné a to vynásobíte počtem měsíců odstupného. Ale píšete, že jste v červnu dostal výpověď. Pokud jste teprve teď výpověď dostal, tak nejprve poběží výpovědní doba a pracovní poměr skončí až 31. srpna.

• 5. 6. 2013 12:54

Zbyněk (neregistrovaný) 194.228.32.---

Dobrý den,
      děkuji za obě odpovědi. Jen jsem to spletl, protože výpověď jsem dostal v pátek, čili v květnu. Je to rozvázání dohodou, 1 odstupné + 2 měsíce výpovědní doba, přičemž jeden měsíc doby je nahrazen odstupným.

• 5. 6. 2013 16:56

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Máte to popletené. Výpověď a dohoda jsou dvě různé věci.
      Pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, tak záleží na tom, kdy mu ji předal a pak teprve od následujícího měsíci běží dvouměsíční výpovědní doba (a ta nemůže být kratší), takže pokud jste převzal výpověď v květnu, končil by Váš pracovní poměr 31. července. Ve výpovědi musí být uvedený důvod a pokud je tam nadbytečnost (nebo rušení firmy nebo její stěhování), náleží odstupné ze zákona a je odstupňované podle délky zaměstnání (a nemůže být nižší).
      Jestli jste ale výpověď nedostal, ale normálně jste se na ukončení dohodli, tak pracovní poměr skončí dohodnutým dnem (ale v takovém případě neběží žádná výpovědní doba). Pokud je důvodem této dohody nadbytečnost, pak opět náleží odstupné podle zákona a nemůže být nižší. Pokud nejde o nadbytečnost (nebo o stěhování firmy nebo rušení), pak odstupné nenáleží a to, co jste si dohodli, je jen odměna, ze které se musí odvést pojištění.
      Takže záleží na tom, co vlastně máte v ruce, jak je to sepsáno a kdy pracovní poměr má skončit.

• 6. 6. 2013 8:06

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

Předpokládám, že tazatel podepsal koncem května dohodu o ukončení PP s nárokem odstupné s tím, že pracovní poměr skončí 30.června. Kdyby nesouhlasil s dohodou, dosatl by výpověď, jeho PP by skončil v červenci. Za to, že souhlasil s dohodou, tj. jeho PP skončí o měsíc dříve, dostane místo jednoměsíčního odstopného dvouměsíční. ŘEkla bych, že je to poslední dobou běžná praxe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).