Re: půjčka společníkovi s.r.o.
Pokud si společník (vydlužitel) půjčil bezúročně od společnosti (zapůjčitele) smlouvou o zápůjčce není předmětem daně z příjmu od roku 2014 dle § 3 odst. 4 písm. j majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce.
Ovšem je třeba vědět, že dodanění "obvyklých úroků" se přesouvá na věřitele a je třeba dodanit na straně společnosti a zvýšit základ daně společnosti o obvyklý úrok.
Tedy pokud společnost uspokojivě nedoloží, proč půjčila společníkovi za nulový úrok.
Pro to, jakým způsobem to provést je důležité, čím se společnost řídí. Zda přešla v plném rozsahu na ZOK nebo je společností založenou již po 1.1.204. A také ,co je ve společenské smlouvě
Pokud je ovšem společností založenou před. 1.1.2014 a nepřešla v plném rozsahu na ZOK, pak je třeba také zkoumat ustanovení §196a obchodního zákoníku ( starého).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.