Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Pausalni popl. z prodleni je 1.200,- Kc? od pája - Re: Pausalni popl. z prodleni je 1.200,- Náklady spojené...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2014 13:31

pája

Re: Pausalni popl. z prodleni je 1.200,-
    Náklady spojené s uplatněním pohledávky
    Příslušenstvím pohledávky jsou také tzv. náklady spojené s uplatněním pohledávky.
    Tento pojem byl do českého právního řádu zaveden v souvislosti s transpozicí
    evropské směrnice o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích.
    Paušalizovaná minimální výše nákladů spojených s uplatněním pohledávky je pro
    závazkové vztahy mezi podnikateli nebo mezi podnikatelem a veřejným zadavatelem
    1.200,- Kč, přičemž tato výše je spojena s uplatněním každé jednotlivé pohledávky.
    Tato minimální částka je aktuálně stanovena stejně jako zákonný úrok z prodlení
    nařízením vlády č. 351/2013 Sb.
    Jestliže je požadována částka nákladů spojených s uplatněním pohledávky vyšší,
    než výše uvedená částka paušální, je její výši nutno dokazovat. Paušální výši však
    není třeba dokazovat, jsou-li splněny výše uvedené podmínky pro její přiznání.
    Jde-li o závazkový vztah mezi podnikateli nebo je-li obsahem vzájemného závazku
    mezi podnikatelem a veřejným zadavatelem podle jiného zákona dodat zboží nebo
    službu za úplatu veřejnému zadavateli, činí minimální výše nákladů spojených
    s uplatněním pohledávky 1 200 Kč (směrnice vyžaduje minimálně 40 eur). Tato
    částka tvoří příslušenství pohledávky a není podmíněna případným soudním řízením.

• 22. 9. 2014 23:39

Anonymovic (neregistrovaný) 85.70.79.---

Dekuji za odpoved.

Ale stejne jsem se nedozvedel, zda existuje vazba mezi smluvni pokutou uzavrenou v nasi smlouve a touto pausalni nahradou :-(
    Jinymi slovy, jestli pri nami dohodnute smluvni pokute neni zapovezen narok na tuto pausalni nahradu.

Nazorny priklad:
    Smluvni pokuta vychazi na 100,- Kc denne.

1. Priklad - prodleni 5 dnu:
    a) 500,- Kc
    b) 1.200,- Kc
    c) 1.200,- + 500,- = 1.700,- Kc

2. Priklad - prodleni 15 dnu:
    a) 1.500,- Kc
    b) 1.200,- Kc
    c) 1.200,- + 1.500,- = 2.700,- Kc

Ktera moznost a/b/c je spravne?
    Dekuji.

• 23. 9. 2014 0:07

.

Přeji hezkou půlnoc,

doporučuji noční samostudium

http://www.bulletin-advokacie.cz/dusledky-prodleni-dluznika?browser=mobi

http://jurrex.cz/wp-content/uploads/2014/03/02-2014-Newsletter-d%C5%AFsledky-prodlen%C3%AD-dlu%C5%BEn%C3%ADka.pdf

http://www.epravo.cz/top/clanky/poplatek-z-prodleni-nove-od-1-1-2014-93332.html

• 5. 10. 2014 17:58

Anonymovic (neregistrovaný) 85.70.79.---

Dobrý den,

moc děkuji za návrh samostudia.
    První a třetí odkaz jsem samozřejmě našel (a četl) než jsem zde položil dotaz. Druhý ve zkratce popisuje to stejné, co odkaz první.
    Třetí se zabývá tématem z pohledu občanského a hlavně se týká nájemních smluv.
    Takže jsem ty odkazy proletěl ještě jednou (v úhlopříčce) a zjistil, že samozřejmě na můj dotaz tam odpověď není.

Omlouvám se za opožděnou reakci, neměl jsem čas reagovat dříve.

Pokud by někdo, kdo tématu má co říci, chtěl ještě reagovat ... potřeboval bych vědět, zda se paušální náhrada 1.200,- Kč může uplatnit i v případě, že máme spolu DOHODNUTOU SMLUVNÍ POKUTU. Jinými slovy, zda je na tuto náhradu v tomto případě nárok, a případně jestli se ty dvě částky mohou sčítat.

Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).