Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu zamestnani + ZL a materska od Líba - Re: zamestnani + ZL a materska Abyste měla nárok...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2014 7:46

  Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

  Re: zamestnani + ZL a materska
  Abyste měla nárok na PPM i jako OSVČ, je podmínkou účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku PPM. Kromě toho musíte splnit i obecnou podmínku 270 pojištěných dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Chcete-li PPM z obou pojištěných vztahů, musí být podmínka 270 dnů u obou splněna.

  Skončí-li PP v době těhotenství, ochranná doba pro PPM činí 180 dnů. Těhotná může dostat výpověď jen ve výjimečných případech (např. zrušení firmy).

 • 13. 10. 2014 15:19

  carol (neregistrovaný) 89.24.238.---

  Re: zamestnani + ZL a materska
  Děkuji za odpověď, jestli tomu dobře rozumím, tak pokud budu před nástupem na mateřskou zaměstnaná na HPP a k tomu budu mít živnost na vedlejší činnost, tak to ničemu nevadí, mateřská se mi bude počítat s hrubé mzdy ze zaměstnání za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou a ŽL na to nemá žádný vliv.... A pokud bych dostala výpověď a měla tedy jen ŽL, platila si nemocenské, ale po dobu kratší než 180 dní před nástupem na mateřskou, bude se mi počítat mateřská pouze ze zaměstnání, tudíž nemusím platit nemocenské navíc, jen v případě, že bych věděla, že nastoupím na mateřskou až po 6 měsících po výpovědi. Je to tak?

  Taky jsem se chtěla zeptat, zda si mohu při mateřské a rodičovské přivydělávat na ŽL nebo bych ho měla pozastavit na tuto dobu?

  Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).