Hlavní navigace

zamestnani + ZL a materska

  • (neregistrovaný) 37.188.138.---

    6. 10. 2014 17:16

    Dobry den, potrebovala bych poradit..
    Jsem 10 let zamestnana na HPP, k tomu mam cca 5 let ZL na vedlejsi cinnost. A chtela bych se zeptat, jak je to s materskou? Z ceho se mi bude pocitat? A take, kdyz bych ukoncila HPP a mela rekneme, 5 mesicu pred materskou HPP a zbytek OSVC, z ceho by se mi pocitala materska? Vycetla jsem, ze bych si musela, jako OSVC platit nemocenske, ale nevvim, zda tam nejsou nejake casove lhuty..? Pak by me take zajimalo, zda mohu dostat vypoved, pokud otehotnim, pujdu na rizikove a budu jeste zamestnana?
    Moc dekuji za rady..

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 10. 2014 7:46

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: zamestnani + ZL a materska
      Abyste měla nárok na PPM i jako OSVČ, je podmínkou účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku PPM. Kromě toho musíte splnit i obecnou podmínku 270 pojištěných dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Chcete-li PPM z obou pojištěných vztahů, musí být podmínka 270 dnů u obou splněna.

      Skončí-li PP v době těhotenství, ochranná doba pro PPM činí 180 dnů. Těhotná může dostat výpověď jen ve výjimečných případech (např. zrušení firmy).

    • 13. 10. 2014 15:19

      carol (neregistrovaný) 89.24.238.---

      Re: zamestnani + ZL a materska
      Děkuji za odpověď, jestli tomu dobře rozumím, tak pokud budu před nástupem na mateřskou zaměstnaná na HPP a k tomu budu mít živnost na vedlejší činnost, tak to ničemu nevadí, mateřská se mi bude počítat s hrubé mzdy ze zaměstnání za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou a ŽL na to nemá žádný vliv.... A pokud bych dostala výpověď a měla tedy jen ŽL, platila si nemocenské, ale po dobu kratší než 180 dní před nástupem na mateřskou, bude se mi počítat mateřská pouze ze zaměstnání, tudíž nemusím platit nemocenské navíc, jen v případě, že bych věděla, že nastoupím na mateřskou až po 6 měsících po výpovědi. Je to tak?

      Taky jsem se chtěla zeptat, zda si mohu při mateřské a rodičovské přivydělávat na ŽL nebo bych ho měla pozastavit na tuto dobu?

      Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).