Vlákno názorů k dotazu Anketa - hlasovalo 452 lidí od Eva M. - Re: Anketa - hlasovalo 452 lidí Dobrá otázka...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2005 19:56

    Eva M. (neregistrovaný)

    Re: Anketa - hlasovalo 452 lidí
    Dobrá otázka :-) Doklad je taky třeba výpis s 500 položkami, že?

    Ale vážně - většinou se cenou za položku rozumí jeden řádek v peněžním deníku (jedno okno v PC). Ale i tak je podle mého názoru vypovídací hodnota sporná, protože u některých lidí je to cena za pouhé zapsání bez odpovědnosti, pojištění atd., zapsání bez zájmu o věc, bez neustálého zvyšování kvalifikace dotyčné zapisovatelky atd.

    Na druhé straně u jiných účetních je to cena obsahující též kvalitní související poradenství s obchodními případy, upozorňování na problémy a návrhy řešení, průběžná informovanost klienta o nových zákonech, problémech atd.

    Takovéto ankety slouží v konečném důsledku leckdy k tomu, že někteří klienti se toho chytnou a pak říkají svým kvalitním účetním a poradcům - Vy jste moc drazí - a vůbec si neuvědomují, že kvalitní účetní (poskytující komplexní služby viz popsaný případ dvě) dokáže klientům ušetřit mnoho tisíc až miliony, takže si na sebe hravě vydělá a ještě zbyde :-)

  • 13. 9. 2005 20:41

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: Anketa - hlasovalo 452 lidí
    Dáte-li do vyhledávače ANKETA, tak ani v tom množství
    různých návrhů nikde nenaleznete přesnou definici pojmu POLOŽKA (DOKLAD) i když všichni vědí co to je.
    Uvedená anketa má vypovídací hodnotu skoro nulovou,
    neboť z ní můžete navíc (mimo počtu účastníků a % těch,
    kteří používají uvedené částky za "něco") vypočítat pouze
    kolik je to lidí (dle %). Víc nic.
    Domýšlet si můžete i výše uvedený závěr paní Evy M., nebo
    i zde již jednou uvedený náznak: do 5 Kč účtují ti, co nemají ŽL
    a tím žádné výdaje spojené s vedením účetnictví.

  • 14. 9. 2005 12:05

    Jana F. (neregistrovaný)

    Re: Anketa - hlasovalo 452 lidí
    **************************
    Domýšlet se můžete také že třeba hlasovali ti, kteří si přejí levnější účto :-) Ten postřeh Evy M., že klienti se toho chytnou, je bohužel pravdivý. Také mně výsledek dost překvapil, ale možná to i o něčem vypovídá. Celostátní statistika s podrobnějšími a přesnými údaji by byla samozřejmě lepší, ale i tam se dá švindlovat, jak vidíme v politice :-) J.F.
    *********************

  • 14. 9. 2005 12:31

    Eva M. (neregistrovaný)

    Za kolik Kč kupujete sportovní obuv?
    Myslím že anketa "cena za položku" má asi tak stejnou vypovídací hodnotu jako případná anketa na téma "Za kolik Kč kupujete sportovní obuv?" U té obuvi je to asi leckomu jasné - na rozdíl od účetnictví.

    I laikovi je zřejmé, že tzv. sportovní obuv může koupit "za pár šupů" u vietnamců - leckdy bez paragonu, bez záruky, o kvalitě materiálu a pevnosti švů si může nechat jen zdát. A když se v takové obuvi vydá na vysokohorskou túru .. radši nedomýšlet. U obuvi je snad každému jasné, že kvalitní boty z dobrého materiálu se zárukou atd. prostě nemůžou stát stovku - a proto si leckdo připlatí za kvalitu a o ceně nesmlouvá. Myslím, že tento přístup by s drobnými úpravami bylo možné aplikovat i na tzv. cenu za položku???

    (Ano, i u Vietnamců můžete narazit na "poklady" za pár korun, které Vám budou sloužit k plné spokojenosti léta. Ano, můžete mít obrovské štěstí a natrefit na šikovnou, spolehlivou, pečlivou, chytrou a levnou účetní, která účtuje do 5 Kč za položku.... A naopak - vyšší cena nemusí být vždy zárukou kvality. Ale já osobně dávám přednost spolehlivé kvalitě - byť dražší :-))

  • 14. 9. 2005 13:12

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: Za kolik Kč kupujete sportovní obuv?
    Já si nemyslím, že srovnání levné obuvi a levné účetní je zcela namístě. Patřím mezi levnější účetní a nemyslím si, že kvalita u naší práce je tak sporadická jako u stánkové obuvi. Toto srovnání mne osobně uráží i přes všechny dodatky o výjimkách na obou stranách. V oboru služeb není cena vždy podmíněna jen kvalitou, ale i lokalitou apod. Mí klienti platí jen za mou práci a v ní jsou započítané pouze náklady typu hardware, software, kanc. potřeby apod. Memusí mi přispívat na nájem kanceláře a náklady na repre. Naprosto chápu nutnost a opodstatněnost započtení i těchto nákladů do ceny za zpracování účetnictví u větších firem, ale spolehlivou kvalitu nezaručují. Pracuji v oboru cca 13 let jako OSVČ a viděla jsem toho už opravdu hodně, a to i u účetnictví zpracovaného drahou firmou.

  • 14. 9. 2005 14:23

    Jana F. (neregistrovaný)

    Re: Za kolik Kč kupujete sportovní obuv?
    ****************
    Tak tohle také podepisuji. Za dobu své činnosti v tomto oboru jsem se setkala spíš s opačnou úměrou ceny a kvality. Tím také nechci nikoho urazit. Momentálně předělávám účto po kolegovi, který si účtoval 50Kč za položku a byl s prominutím pěkné prase :-) Kdyby vyšší cena vždy odpovídala vyšší kvalitě, to by bylo na světě lépe a spravedlivěji, ach jo :-((( J.F.
    ***********************

  • 14. 9. 2005 15:22

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: Za kolik Kč pracujete?
    Lépe a radostněji...... ach jo :-(((((((((((
    Jednoduché účtování: pokud sám na sobě požaduji "mzdu"
    jako zaměstnanec ve výši 20000 brutto a mám měsíčně režijní výdaje ve výši 3000,- Kč ( = nic moc), tak musím měsíčně fakturovat 20000*1,35+3000 tj. celkem 30000,- a při ceně 5. Kč za položku "vyrobit" 6000 položek= 300 denně = 37,5 za hod = cca 1,5 minuty na jednu položku, samozřejmě s patřičnou kvalitou.
    Možná že účastníci ankety doplní nebo upřesní výši "mzdy"
    a měsíční výdaje, ale vzorec pro výpočet zůstává stejný.

  • 14. 9. 2005 19:44

    Eva M. (neregistrovaný)

    Re: Za kolik Kč pracujete?
    Vzorec je pěkný, ale ještě by bylo třeba zohlednit dobu strávenou jednáním s klienty (telefonicky, emailem, osobně), cesty za klienty, rovnání dokladů (znáte systém předávání dokladů "krabice od bot" = vše řádně promícháno? Než si to srovnáte, je pryč minimálně hodina, spíš dvě). A kde máte čas na vzdělávání, na studium nových zákonů, novel, vyhlášek? Kde máte čas na školení, literaturu? Něco málo času musíte věnovat občas i počítači, Vaší vlastní administrativě, nákupům kancelářského materiálu a dalších věcí, vyřizování různých telefonů - třeba i s berními úředníky klientů atd. Tím vším chci říct, že pokud chcete pracovat "jen" osm hodin denně, tak na vlastní zadávání "položek" můžete mít v průměru tak šest hodin = to jen odhaduju.

    Doba zpracování jedné položky je taky záležitost ošidná. Položky typu bankovní poplatky do počítače "sypu" během pár vteřin a téměř poslepu. Položky u neplátců či plátců = rozdílná pracnost. Složité je třeba zpracování zahraničních faktur a jejich plateb dá mnohem víc práce - různé měny, různé kurzy, skonta. Klasicky: faktura vydaná v EUR, zaplacená včas, tudíž 3% skonto z ceny, placena částečně na USD účet a zbytek na GBP účet a na závěr propočítat kurzové rozdíly. Než tohle proúčtuju, je pryč opravdu hodně minut. A úplně nejlepší jsou souhrnné platby od zahraničních partnerů. Jednou částkou zaplatí třeba deset faktur, přičemž u některých jsou skonta, u jiných ne, někde je odečten dobropis (který mi klient jaksi zapomněl dát) atd. - to je pak lahůdka...

  • 14. 9. 2005 20:09

    Josef (neregistrovaný)

    Re: Za kolik Kč kupujete sportovní obuv?
    ******
    Problém ovšem je v tom, že méně kvalitní účetní dost často ani neví, že je méně kvalitní. Kdysi jsem tady uvedl termín "rekva", už se zřejmě nepoužívá. Tímto výrazem jsem definoval rekvalifikované "takyúčetní". Marjápano, to jsem to schytal. Každý cení svou práci (nebo by asi měl cenit) podel toho, jak ctí sám sebe, tzn. nejít pod cenu. Myslíte si, že by Schumacher jezdil F1 za búra na hodinu ?

    Druhý problém je v tom, že klient se zpravidla v účetnictví (na rozdíl od vietnamských bot) nevyzná a nemá absolutně áhnung o tom, co to vlastně účetnictví je, kdežto účetní toho o oboru podnikání svého klienta musí vědět sakra moc, pokud svou práci chce dělat jako skutečný profík. Takže 5,- Kč je podle mne skutečně velmi málo anebo ať se klient nediví stejně jako u vietnamských bot.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).