Re: vedlejší PP, prosím poraďte
Stejně jako při uzavírání HPP, jen tam bude uvedeno, že jde o VPP. Může být uzavřený pouze na dobu nižší, než je plná pracovní doba. Pojištění se sráží stejně, daň bude podle hrubé měsíční mzdy. Protože jistě má podepsané daňové prohlášení u HPP, u VPP už podepsat nemůže (ale může si vybrat, kde bude mít podepsané). Pokud tedy nebude podepsané prohlášení, pak budete danit takto: jestliže bude v měsíci hrubá mzda 5000 a méně, srazíte 15% srážkovou daň. Tato daň je konečná, nevyrovnává se, neuvádí se do potvrzení o zdanitelných příjmech.
Pokud hrubá měsíční mzda bude vyšší než 5000 Kč, budete srážet v režimu "nejméně 20%". Což znamená, až až do 27300 daňového základu srazíte zálohovou daň z celé částky 20% (daňový základ nejprve zaokrouhlíte na stovku nahoru), při vyšším daňovém základu daníte dle tabulek.
Po skončení roku vystavíte potvrzení o zdan. příjmech, kam zahrnete všechny příjmy, ze kterých byla srážena daň v režimu nejméně 20% a vyčíslíte tuto daň. Zaměstnanec je pak povinen podat přiznání.
Někteří právníci říkají, že pokud zanikne HPP, tento VPP se autamoticky změní na HPP. Jiní nesouhlasí a říkají, že nemohou být automaticky změněny podmínky bez toho, aby ten, kdo smlouvu uzavíral, s tím souhlasil.
Ale pokud přistoupíte na to, že se VPP změnil na HPP, tak to jen dáte na vědomí sociálce. Na ZP nemusíte, protože tam nenahlašujete druh smlouvy.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.