Re: Vstupní a preventivní lékařská prohl
Vstupní prohlídku platit zaměstnavatel může,ale nemusí. Vzhledem k tomu,že by měla být ještě před nástupem zaměstnance,nemusí také k nástupu vůbec dojít a pak by si asi takový výdaj těžko uplatnil jako daňový. Zdravotní pojišťovna platí preventivní prohlídky, na které má možnost každý občan chodit ke svému praktickému lékaři. Periodické prohlídky prováděné závodním lékařem hradí zaměstnavatel a doba této prohlídky se zahrnuje do pracovní doby.
Re: Vstupní a preventivní lékařská prohl
Zákoník práce stanoví, že náklady spojené s bezpečností a ochranou zdraví při práci hradí zaměstnavatel (§ 132 odst. 5). Vzhledem k tomu, že podle § 135 odst. 4 písm. b) zák. práce je zaměstnanec povinen podrobit se lékařským prohlídkám stanovenými zvláštními právními předpisy, je absolvování uvedených lékařských prohlídek (včetně vstupních) posuzováno jako úkon (plnění povinností) v rámci bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Náklady na tuto činnost by měl hradit zaměstnavatel. Toto stanovisko potvrzuje i § 133 odst. 1 písm. a) zák. práce, podle něhož je zaměstnavatel povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Péče u zvoleného lékaře Pokud jde o úhradu zejména vstupních lékařských prohlídek, které jsou povinné, neexistuje jednoznačný právní výklad, neboť k tomu není ani jednoznačná právní úprava. Povinnost vykonávat lékařské prohlídky zaměstnanců mají zařízení závodní preventivní péče. Absolvuje-li zaměstnanec vstupní lékařskou prohlídku v takovém zařízení nebo u smluvního lékaře zaměstnavatele, je její úhrada obvykle provedena zaměstnavatelem na základě smluvního ujednání o poskytování závodní preventivní péče. Na straně zaměstnavatele je úhrada za tuto prohlídku daňově uznatelným výdajem, a to v souladu s ustanovením § 24 odst. 2 písm. j) bod 2 zák. čís. 586/1992 Sb., o daních z příjmu. Absolvuje-li ale zaměstnanec vstupní prohlídku u svého praktického lékaře, kterého si zvolil a s nímž jeho zaměstnavatel nemá uzavřenu smlouvu o poskytování závodní preventivní péče, nemůže být úhrada za vstupní lékařskou prohlídku, daňově uznatelným výdajem (nákladem). Důvodem je právě skutečnost, že zaměstnavatel ji nezajistil v rámci závodní preventivní péče. Nelze ani vyloučit, že vstupní lékařskou prohlídku zaměstnanec sice absolvuje u svého praktického lékaře, ale lékaři ji přímo uhradí zaměstnavatel, např. ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění. Z uvedených předpisů tedy vyplývá, že vstupní lékařské prohlídky je povinen vždy hradit zaměstnavatel, pokud je podnikatelského charakteru
Re: Vstupní a preventivní lékařská prohl
To máte pravdu, ale fígl je v tom, že zákon hovoří o zaměstnanci a zaměstnavateli, nikoli o uchazeči o zaměstnání a potenciálním zaměstnavateli. Pokud je ta prohlídka provedena ještě před podepsáním smlouvy, tedy před vstupem do pracovního poměru, nejde o zaměstnance a potenciální zaměstnavatel nic hradit nemusí.
Re: Vstupní a preventivní lékařská prohl
....to ano,ale paní Eva se ptala již mezi poměrem zaměstnaneckým. Myslím si, že většinou se vyžaduje vstupní prohlídka již po podpisu smlouvy.....a pokud tomu tak není a "budoucí" zaměstnanec o tu práci stojí a ví, že ho na 100% vezmou, tak si uhradí tuto prohlídku sám,bez větších problémů.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.