Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu SVJ příjem z nebytových prostor od Libuše Vlasta - Re: SVJ příjem z nebytových prostor >Dobrý den, mám...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2017 22:43

    Libuše Vlasta (neregistrovaný)

    Re: SVJ příjem z nebytových prostor
    >Dobrý den, mám byt ve společném jmění manželů. Od SVJ
    >nám přijde potvrzení, že za rok 2016 je nám na byt
    >přiznána částka např. Kč 1000,- jako podíl na pronájmu
    >NP. Tuto částku dostaneme vyplacenou v roce 2017.
    >1) Za jaké zdaňovací období přiznávám příjem? Dělám si
    >sama daňové přiznání, tak bych to tam měla zahrnout.

    Dle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 8. 2011, čj. 8 Afs 32/2011 – 64 „se nájemné stává zdanitelným příjmem v okamžiku, kdy jednotliví nájemci tuto platbu zaslali na účet určený v nájemní smlouvě, bez ohledu na to, zda je tento účet veden na vlastníka nemovitosti.”
    V rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 25. 11. 2009, čj. 7 Afs 19/2009 - 57, publikovaného pod č. 2024/2010 Sb. r. NSS dospěl soud k závěru, že „nájemné se stává příjmem v okamžiku, kdy je zaplaceno v souladu s ujednáním mezi nájemcem a pronajímatelem. Skutečnost, že pronajímatel nemohl s touto částkou disponovat ve zdaňovacím období, v němž bylo zaplaceno, jej nezbavuje povinnosti v tomto období nájemné jako příjem z pronájmu podrobit zdanění.”

    >2) Mohu částku vydělit 2 (manžel je zaměstnanec a
    >povinnost zdaňovat tuto malou částku nemá)?

    Zákon č. 586/1992 Sb.
    § 9 Příjmy z nájmu
    (2) Příjmy podle odstavce 1, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.

    >3) Mohu si z této částky uplatnit paušál 30%?

    Zákon č. 586/1992 Sb.
    § 9 Příjmy z nájmu
    (4) Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600000 Kč. Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

  • 28. 2. 2017 7:19

    Vlaskop (neregistrovaný)

    Re: SVJ příjem z nebytových prostor
    Moc děkuji, myslela jsem si to.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).