Hlavní navigace

SVJ příjem z nebytových prostor

  • (neregistrovaný) 213.220.211.---

    27. 2. 2017 22:15

    Dobrý den, mám byt ve společném jmění manželů. Od SVJ nám přijde potvrzení, že za rok 2016 je nám na byt přiznána částka např. Kč 1000,- jako podíl na pronájmu NP. Tuto částku dostaneme vyplacenou v roce 2017.
    1) Za jaké zdaňovací období přiznávám příjem? Dělám si sama daňové přiznání, tak bych to tam měla zahrnout.
    2) Mohu částku vydělit 2 (manžel je zaměstnanec a povinnost zdaňovat tuto malou částku nemá)?
    3) Mohu si z této částky uplatnit paušál 30%?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2017 22:43

      .

      Re: SVJ příjem z nebytových prostor
      >Dobrý den, mám byt ve společném jmění manželů. Od SVJ
      >nám přijde potvrzení, že za rok 2016 je nám na byt
      >přiznána částka např. Kč 1000,- jako podíl na pronájmu
      >NP. Tuto částku dostaneme vyplacenou v roce 2017.
      >1) Za jaké zdaňovací období přiznávám příjem? Dělám si
      >sama daňové přiznání, tak bych to tam měla zahrnout.

      Dle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 8. 2011, čj. 8 Afs 32/2011 – 64 „se nájemné stává zdanitelným příjmem v okamžiku, kdy jednotliví nájemci tuto platbu zaslali na účet určený v nájemní smlouvě, bez ohledu na to, zda je tento účet veden na vlastníka nemovitosti.”
      V rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 25. 11. 2009, čj. 7 Afs 19/2009 - 57, publikovaného pod č. 2024/2010 Sb. r. NSS dospěl soud k závěru, že „nájemné se stává příjmem v okamžiku, kdy je zaplaceno v souladu s ujednáním mezi nájemcem a pronajímatelem. Skutečnost, že pronajímatel nemohl s touto částkou disponovat ve zdaňovacím období, v němž bylo zaplaceno, jej nezbavuje povinnosti v tomto období nájemné jako příjem z pronájmu podrobit zdanění.”

      >2) Mohu částku vydělit 2 (manžel je zaměstnanec a
      >povinnost zdaňovat tuto malou částku nemá)?

      Zákon č. 586/1992 Sb.
      § 9 Příjmy z nájmu
      (2) Příjmy podle odstavce 1, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.

      >3) Mohu si z této částky uplatnit paušál 30%?

      Zákon č. 586/1992 Sb.
      § 9 Příjmy z nájmu
      (4) Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600000 Kč. Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

    • 28. 2. 2017 7:19

      Vlaskop (neregistrovaný) 94.113.242.---

      Re: SVJ příjem z nebytových prostor
      Moc děkuji, myslela jsem si to.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).