Názor k dotazu Bytové Družstvo od Anonymní - Re: Bytové Družstvo Nemovitostí, kterou lze dát do zástavy,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 11. 2005 8:26

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: Bytové Družstvo
    Nemovitostí, kterou lze dát do zástavy, je buď (1)pozemek, nebo (2)dům, nebo i (3)byt - ten pokud je vyčleněný v domě a zapsaný v katastru jako nemovitost. Varianty řešení máte celkem 3.
    1) dáte do zástavy celý dům, což je samozřejmě nesmysl, navíc o takovém nakládání s domem by zřejmě musela rozhodnout členská schůze; zástavní právo jen ke spoluvlastnickému podílu na domě banka zřejmě nepřijme, takže taky nesmysl
    2) podle zák.72/1994 Sb. vypracujete (necháte vypracovat) Prohlášení vlastníka, které vložíte do katastru; tím vymezíte v domě jednotky, které už lze jednotlivě dát do zástavy. Toto je první krok při převádění bytů do vlastnictví členů družstva. Družstvo zůstane vlastníkem všech jednotek. Ani toto řešení není moc dobré, protože přestane-li člen družstva úvěr splácet, družstvo přijde o majetek - byt. Navíc opět problém se schválením zastavení majetku družstva jeho členskou schůzí.
    3) nejlepším řešením je pokračování postupu ad 2), tedy (po vymezení jednotek tyto) převést do vlastnictví těch členů družstva, kteří o to budou mít zájem. Pozor jen, zda vám tento postup nezakazuje kupní smlouva na dům (obvykle to nelze učinit do uhrazení kupní ceny). Tím si členové družstva - vlastníci jednotky budou za svůj dluh ručit svým majetkem.
    Rozepsáním domu na jednotky a jejich převodem do vlastnictví členů vznikne (za podmínek zákona) v domě Společenství vlastníků jednotek. Družstvo samozřejmě může fungovat současně s SVJ, jenom tam trochu chybí smysl takového souběhu právnických osob s totožným předmětem činnosti i "členskou základnou".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).