Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Organizač.změny - prosím VH, Páju od VH - Re: organizač.změny - prosím VH, Páju Překvapuje mě, že...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2017 12:41

    VH

    Re: organizač.změny - prosím VH, Páju
    Překvapuje mě, že se zaměstnavatel zavázal k nabídkové povinnosti nad rámec zákona - když se podíváme na judikaturu z doby, kdy platila podle ZP, velmi mnoho sporů dopadlo pro zaměstnavatele špatně z důvodu, že nabídku učinili brzy, pozdě, špatně apod. Nepíšete, jak jste se v KS dohodli pro případ, že zaměstnavatel nebude mít nic, co by nabídl = doporučuji ověřit.
    Moc nerozumím tomu, proč ho chcete upozorňovat na možnost výpovědi - mám tomu rozumět tak, že když bude zdravotně způsobilý, má se na základě tohoto upozornění leknout a nabídku raději akceptovat?
    Já bych tu nabídku činila s podmínkou, která bude spočívat v tom, že bude pro tuto práci zdravotně způsobilý.
    V úvahu přicházejí tyto možnosti:
    - odmítne lékařskou prohlídku = podmínka nebude naplněna, nemůžete nabízet - viz postup podle KS,
    - zdravotní způsobilost ano, nabídnete, on nabídku akceptuje,
    - zdravotní způsobilost ne, vy nic jiného nemáte - viz postup dle KS,
    - zdravotní způsobilost ano, nabídnete, nabídku i tak odmítne.
    Když se ptáte na kličku, tak vidím nejasnost u první a třetí odrážky.
    V době, kdy platila nabídková povinnost ze zákona, se to s lékařskými prohlídkami nebralo tak vážně.

  • 5. 10. 2017 13:18

    all (neregistrovaný)

    Re: organizač.změny - prosím VH, Páju
    Moc děkuji za odpověď.
    Problém je v tom, že všechno je v časovém presu a nevím v jakém pořadí to tedy udělat.
    V Kolektivní smlouvě máme přesně uvedeno:
    "Zamýšlí-li zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat PP výpovědí podle § 52 písm. a) až d) ZP, nabídne zaměstnanci jinou pro něj vhodnou práci. Tento závazek zaměstnavatel neplní, jestliže zaměstnanec písemně sdělí, že nemá dále zájem setrvávat u něj v pracovním poměru, případně není ochoten na nabízené pracovní místo přejít". To je vše, víc nic.
    Osobně se domnívám, že to jediné volné místo (domovník)pro něj vhodné ze zdravotních důvodů není - má ID I. stupně, ale pro práci řidiče, má zdravotní posudek bez omezení, takže nemohu předjímat rozhodnutí lékaře. Také upozornění na možnost výpovědi nám bylo nadřízenou složkou dáno přímo do formulářů, které nám v roce 2012 zaslali pro tehdy hromadné propouštění.
    Takže vy byste doporučila při prvním pohovoru vůbec na možnost výpovědi neupozorňovat, jen seznámit s organizační změnou, zrušením místa a otázat se , zda má zájem setrvávat u nás v PP, v případě že ne - nechat napsat do "záznamu z pohovoru", v případě , že ano, tak nabídneme funkci domovníka s podmínkou absolvování lékařské prohlídky.
    Pokud neprojde, dáme výpověď s odstupným.
    Ještě jednou moc díky, je to hodně tenký led a právníka nemáme.

  • 5. 10. 2017 13:30

    all (neregistrovaný)

    Re: organizač.změny - prosím VH, Páju
    >>Osobně se domnívám, že to jediné volné místo
    >(domovník)pro něj vhodné ze zdravotních důvodů není - má ID I.
    >stupně, ale pro práci řidiče, má zdravotní posudek bez
    >omezení, takže nemohu předjímat rozhodnutí lékaře.
    >Také upozornění na možnost výpovědi nám bylo nadřízenou
    >složkou dáno přímo do formulářů, které nám v roce 2012
    >zaslali pro tehdy hromadné propouštění.
    >Takže vy byste doporučila při prvním pohovoru vůbec na
    >možnost výpovědi neupozorňovat, jen seznámit s
    >organizační změnou, zrušením místa a otázat se , zda má zájem
    >setrvávat u nás v PP, v případě že ne - nechat napsat
    >do "záznamu z pohovoru", v případě , že ano, tak
    >nabídneme funkci domovníka s podmínkou absolvování lékařské
    >prohlídky.
    >Pokud neprojde, dáme výpověď s odstupným.
    >Ještě jednou moc díky, je to hodně tenký led a
    >právníka nemáme.

    Ještě opravím, teď jsem si všimla, že mi vypadl kousek řádku - Věta má znít přesně takto:
    >"Zamýšlí-li zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat PP
    >výpovědí podle § 52 písm. a) až d) ZP, nabídne
    >zaměstnanci jinou pro něj vhodnou práci, pokud takovou práci má. "

    Jenže jak posoudit, zda je ta práce vhodná, dle nás není, ale já mám strach z toho, že když nenabídneme, tak je schopen nás obvinit z toho, že jsme volné místo měli a nenabídli. Přitom v současné době marodí, místo výkonu práce je na opačném konci republiky, než sídlí ředitelství a změna má být od 1.1.2018, takže případná výpověď (projednání odbory) by se měla stihnout do konce října.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).