Hlavní navigace

Organizač.změny - prosím VH, Páju

• (neregistrovaný) 46.227.168.---

5. 10. 2017 10:14

Dobrý den, paní VH moc prosím o konzultaci.
    Provádíme organizační změnu, rušíme 1 místo řidiče. Dle kolektivní smlouvy máme nabídkovou povinnost. Máme jediné volné místo, které nabídneme. A teď jde o to, pokud pracovník nepřijme, je to jasné, výpověď, odstupné.
    Jde mi ale o situaci, kdy zaměstnanec by místo přijal, ale lékař ho označí jako nezpůsobilého tuto práci konat.
    Myslím si správně,že normálně dáme výpověď pro nadbytečnost s odstupným ? Není tam nějaký problém, nějaká klička, kterou neznám. Ještě jsme takový případ neměli a zde se tento vývoj dá předpokládat, takže bych chtěla mít jistotu jak dále pokračovat.
    Začala jsem psát text pro "pohovor" a v okamžiku, kdy jsem psala "v případě odmítnutí nabízené funkce nebo nezpůsobilosti ji vykonávat, byl jmenovaný upozorněn na možnost výpovědi podle § 52 písm c) atd. ", tak jsem nějak znejistěla, zda je to tak, jak má být.
    Právníky nemáme, takže si musím poradit sama.

moc děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2017 12:41

VH

Re: organizač.změny - prosím VH, Páju
      Překvapuje mě, že se zaměstnavatel zavázal k nabídkové povinnosti nad rámec zákona - když se podíváme na judikaturu z doby, kdy platila podle ZP, velmi mnoho sporů dopadlo pro zaměstnavatele špatně z důvodu, že nabídku učinili brzy, pozdě, špatně apod. Nepíšete, jak jste se v KS dohodli pro případ, že zaměstnavatel nebude mít nic, co by nabídl = doporučuji ověřit.
      Moc nerozumím tomu, proč ho chcete upozorňovat na možnost výpovědi - mám tomu rozumět tak, že když bude zdravotně způsobilý, má se na základě tohoto upozornění leknout a nabídku raději akceptovat?
      Já bych tu nabídku činila s podmínkou, která bude spočívat v tom, že bude pro tuto práci zdravotně způsobilý.
      V úvahu přicházejí tyto možnosti:
      - odmítne lékařskou prohlídku = podmínka nebude naplněna, nemůžete nabízet - viz postup podle KS,
      - zdravotní způsobilost ano, nabídnete, on nabídku akceptuje,
      - zdravotní způsobilost ne, vy nic jiného nemáte - viz postup dle KS,
      - zdravotní způsobilost ano, nabídnete, nabídku i tak odmítne.
      Když se ptáte na kličku, tak vidím nejasnost u první a třetí odrážky.
      V době, kdy platila nabídková povinnost ze zákona, se to s lékařskými prohlídkami nebralo tak vážně.

• 5. 10. 2017 13:18

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Moc děkuji za odpověď.
      Problém je v tom, že všechno je v časovém presu a nevím v jakém pořadí to tedy udělat.
      V Kolektivní smlouvě máme přesně uvedeno:
      "Zamýšlí-li zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat PP výpovědí podle § 52 písm. a) až d) ZP, nabídne zaměstnanci jinou pro něj vhodnou práci. Tento závazek zaměstnavatel neplní, jestliže zaměstnanec písemně sdělí, že nemá dále zájem setrvávat u něj v pracovním poměru, případně není ochoten na nabízené pracovní místo přejít". To je vše, víc nic.
      Osobně se domnívám, že to jediné volné místo (domovník)pro něj vhodné ze zdravotních důvodů není - má ID I. stupně, ale pro práci řidiče, má zdravotní posudek bez omezení, takže nemohu předjímat rozhodnutí lékaře. Také upozornění na možnost výpovědi nám bylo nadřízenou složkou dáno přímo do formulářů, které nám v roce 2012 zaslali pro tehdy hromadné propouštění.
      Takže vy byste doporučila při prvním pohovoru vůbec na možnost výpovědi neupozorňovat, jen seznámit s organizační změnou, zrušením místa a otázat se , zda má zájem setrvávat u nás v PP, v případě že ne - nechat napsat do "záznamu z pohovoru", v případě , že ano, tak nabídneme funkci domovníka s podmínkou absolvování lékařské prohlídky.
      Pokud neprojde, dáme výpověď s odstupným.
      Ještě jednou moc díky, je to hodně tenký led a právníka nemáme.

• 5. 10. 2017 13:30

>>Osobně se domnívám, že to jediné volné místo
      >(domovník)pro něj vhodné ze zdravotních důvodů není - má ID I.
      >stupně, ale pro práci řidiče, má zdravotní posudek bez
      >omezení, takže nemohu předjímat rozhodnutí lékaře.
      >Také upozornění na možnost výpovědi nám bylo nadřízenou
      >složkou dáno přímo do formulářů, které nám v roce 2012
      >zaslali pro tehdy hromadné propouštění.
      >Takže vy byste doporučila při prvním pohovoru vůbec na
      >možnost výpovědi neupozorňovat, jen seznámit s
      >organizační změnou, zrušením místa a otázat se , zda má zájem
      >setrvávat u nás v PP, v případě že ne - nechat napsat
      >do "záznamu z pohovoru", v případě , že ano, tak
      >nabídneme funkci domovníka s podmínkou absolvování lékařské
      >prohlídky.
      >Pokud neprojde, dáme výpověď s odstupným.
      >Ještě jednou moc díky, je to hodně tenký led a
      >právníka nemáme.

Ještě opravím, teď jsem si všimla, že mi vypadl kousek řádku - Věta má znít přesně takto:
      >"Zamýšlí-li zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat PP
      >výpovědí podle § 52 písm. a) až d) ZP, nabídne
      >zaměstnanci jinou pro něj vhodnou práci, pokud takovou práci má. "

Jenže jak posoudit, zda je ta práce vhodná, dle nás není, ale já mám strach z toho, že když nenabídneme, tak je schopen nás obvinit z toho, že jsme volné místo měli a nenabídli. Přitom v současné době marodí, místo výkonu práce je na opačném konci republiky, než sídlí ředitelství a změna má být od 1.1.2018, takže případná výpověď (projednání odbory) by se měla stihnout do konce října.

• 5. 10. 2017 13:36

Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

Snad nevadí, že se zapojím.
      Budete-li dávat výpověď pro nadbytečnost, ještě prověřte, zda Vám někdo z řidičů nepodal výpověď nebo jestli někomu z nich zrovna nekončí doba určitá, kterou byste chtěli prodloužit, abyste mohli v případě sporu prokázat příčinnou souvislost mezi nadbytečností a rozhodnutím o organizační změně.

• 5. 10. 2017 14:17

Děkuji, ano prověřila jsem, nikdo z dalších nedal výpověď, nepožádal o skončení dohodou, ani nemáme dobu určitou. Tak snad neuděláme nějakou botu a dopadne to dobře. Jsou to nepříjemné záležitosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).