Pokud bude mít v lékařském posudku, že dlouhodobě pozbyl schopnost danou práci vykonávat z důvodu obecného onemocnění (musí být vyloučeno, že jde o nemoc z povolání nebo následek pracovního úrazu) pak zaměstnavatel může zaměstnanci nabídnout jinou vhodnou práci, pokud ji má, pokud ji nemá , dá zaměstnanci výpověď z pracovního poměru. Ovšem po výpovědní dobu nemůže zaměstnance již sjednanou prací zaměstnávat, tudíž tento bude doma a vzhledem k tomu, že zaměstnavatel by mu práci dle pracovní smlouvy mohl přidělovat, ale problém je na straně zaměstnance, tedy bez náhrady mzdy. Takže lze také zaměstnanci nabídnou rozvázání pracovního poměru dohodou, samozřejmě bez nároku na odstupné. Zaměstnanec při takovém posudku nemůže v pracovním poměru pokračovat, neboť není způsobilý práci konat.
Předchozí odpověď není přesná - pokud je zaměstnavateli předložen lékařský posudek osvědčující dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti, je jeho povinností převést zaměstnance na jinou práci = zaměstnavatel jinou vhodnou práci nenabízí, ale zaměstnance na ni převede, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil (tj. i proti jeho vůli).
Pokud by zaměstnavatel jinou vhodnou práci nabízel, jednalo by se o dohodu o změně PS, což není, jedná se o jednostranné právní jednání zaměstnavatele.
Se zaměstnancem zaměstnavatel neuzavírá dohodu o změně PS, ale zaměstnance s odvoláním na § 37 odst. 1 ZP písemně o změně informuje.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.