Alice, RD (= rodičovská dovolená) je název volna v zaměstnání. Takže buď v tom pracovním poměru bude čerpat RD (tzn. nebude pracovat, bude na rodičovské dovolené) nebo v tom pracovním poměru bude pracovat (a nebude na rodičovské dovolené). Jestliže by to bylo tak, že ta zaměstnankyně po MD vyčerpá všechnu řádnou dovolenou za ten rok a po vyčerpání veškeré řádné dovolené nebude čerpat rodičovskou dovolenou, ale vrátí se do práce, pak už jí přece žádná řádná dovolená nezbude. Takže kdyby pak chtěla mít volno třeba na Vánoce, tak neplacené.
Pokud ale v tomto pracovním poměru po vyčerpání řádné dovolené zůstane na rodičovské dovolené, tzn. nebude v tomto pracovním poměru pracovat, ale bude si chtít vydělávat u téhož zaměstnavatele, pak je možné uzavřít s tímto stejným zaměstnavatelem jiný pracovní poměr nebo některou z dohod. Ale tento druhý pracovní vztah by musel být na jinou práci, než jakou má v tom prvním pracovním poměru.
Např. má pracovní poměr na práci účetní. V něm bude na rodičovské dovolené. Plus u téhož zaměstnavatele bude mít uzavřený druhý pracovní poměr na práci uklízečky a bude pracovat jako uklízečka. V tomto druhém pracovním poměru jí vznikne nárok na dovolenou, protože každý pracovní poměr se posuzuje samostatně.
Co se týká rodičovského příspěvku, tak to je název pro dávku státní sociální podpory, čili tak se nazývají ty peníze, které dostává z úřadu. Rodičovský příspěvek může pobírat, pokud dítě mladší dvou let nedává do školky nebo jeslí na víc, než na 4 h denně. Jiné omezení není a rodič.příspěvek nijak nesouvisí s tím, jestli pracuje nebo ne, jestli čerpá rodičovskou dovolenou nebo ne.
Takže RD = rodičovská dovolená = název volna v zaměstnání.
RP = rodičovský příspěvek = Kč.
Jedno s druhým nesouvisí.
Už tomu rozumíte?
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.