Tak to bylo před více jak 10 lety, kdy se mohli umělci (tzv.nezávislá povolání) sami rozhodnout, zda jejich činnost je či není soustavná a ovlivnit tak, zda budou či nebudou platit sociální pojištění. Od roku 2009 již nic takového v příslušném zákonu nenajdeme.
„Živnost“ podle živnostenského zákona si umělci určitě pořizovat nemusí. Ale i tak budou osoby samostatně výdělečně činné. Sociální pojištění těžko říci, zda budou platit (možná že někteří jako zaměstnanci s vedlejší činností OSVČ ne), ale zdravotní pojištění platí i OSVČ na „vedlejší“ činnost z každé vydělané koruny. A papírování se nezbaví.
Měli by si najít někoho, kdo jim tohle ošetří. A tím myslím nejen registrace a přihlášky na FÚ, ZP, ČSSZ (pokud je ještě nemají podané), Přiznání k dani z příjmu FO, Přehledy na ZP, Přehledy na ČSSZ. Ale i např. zda honoráře za vystoupení bude inkasovat jeden za všechny, nebo každý zvlášť. Pokud je bude inkasovat jeden a pak je pošle dál ostatním, tak se mu možná nevyplatí uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Na druhou stranu pokud by si na sebe psal skutečné výdaje, uplatnil paušální výdaj na dopravu, atd.,.. prostě to chce propočítat.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.