Ano, je to tak, prodej je jeden ze způsobů úplatného převodu vlastnické práva. Převod vlastnického práva může nastat mimo jiné koupí/přikázáním/rozdělením věci, vypořádáním dohodou nebo zrušením spoluvlastnictví, ... to vše úplatně, nebo darováním/děděním/vydržením, ... to vše bezúplatně.
Váš převod je úplatný, je to převod nemovité věci podle §10 odst 1 písm.b ), vlastnil jste jí méně než 2(5) roky(let) proto se na něj nevztahuje osobození podle § 4, příjem musíte zdanit. Výdajem je za co jste jí nabyl - § 10 odst 5). Jak jste napsal, odpíchli jste se od tržní ceny bytu 2500, převádíte ho za 1250, jak zaplatíte dluhy související s jeho pořízením je záležitost druhá.
Příjem je peněžní a nepeněžní, peněžní se objeví v bance, nepeněžním je zápočet pohledávky na závazek. 700 - vratka půjčky 200 = 500 uvedete do přiznání až ho obdržíte, nepeněžní příjem ze zápočtu pohledávky uvedete do období provedení zápočtu. Oproti tomu jako výdaj uvedete cenu nabytí 950.
Jaký máte zisk je kupecký počet 700(500) - 400(200) = 300. Jestli jste si dohodli 700 jako částka konečnou není třeba nic dalšího dopočítávat.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.