Pokud se jedná o PD rozvrženou nerovnoměrně (krátký, dlouhý týden), zaměstnanec je povinen v rámci stanoveného VO tolik hodin, kolik odpovídá výpočtu:
počet týdnů VO * týdenní pracovní doba.
Leden = 4 týdny + 3 dny
únor = 4 týdny + 1 den (brán přestupný rok 2020)
březen = 4 týdny + 3 dny,
celkem 13 týdnů.
13 * 40 = 520
Pokud odpracuje více (= kladná odchylka), to, co je navíc, je prací přesčas = mzda za hodiny navíc + příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku (nikoliv 25 % z těch 20 hodin ve vašem příkladu).
Pokud odpracuje méně (=záporná odchylka), to, co chybí, je překážkou na straně zaměstnavatele = NM ve výši 100 % průměrného výdělku.
Výsledek je stejný, ale pokud nejsou výrazné výkyvy, stačí sledovat za celé VO.
Pokud by to bylo po měsících, tak leden = 4,43 týdne, únor = 4,14 týdne, březen = 4,43 týdne. Optimální je, když to takto sleduje ten, kdo plánuje směny.
Moc Vám děkuji, pokud byste byla některá ochotná, prosím jen o kontrolu u dalšího čtvrtletí, zda to chápu tak správně, budu-li počítat, že pokračuje v tomto trendu:
duben odpracuje 192 h, květen 168 h, 192 h =celkem tedy 552h
VO má 13,01 týdne
duben 4 týdny + 2 dny = 4,29
květen 4 týdny + 3 dny = 4,43
červen 4 týdny + 2 dny = 4,29
Tzn. 13.01 * 40 = 520,4 měl mít odpracováno, ale odpracuje 552, tzn přesčas 31,6 h = měsíční mzda 17.800,- + proplacených 31,6h přesčas + příplatek 25% z průměru za těch 31,6 h?
Moc se omlouvám za hloupý dotaz, ale opravdu jsem se s tím ještě nesetkala a klient to vyžaduje .
Máte to dobře.
Hoďte to do vzhledné tabulky a uvidíte, co to s klientem udělá.
Ale já mám klienta, kterému to vysvětluji cca 25 let a nic. Hlavně mu dělá potíž přepočet těch dnů nad 4 týdny (3/7, 1/7 apod.)
Ještě jednou pro jistotu opakuji, že 1/7 přichází v úvahu jen v únoru v přestupném roce.
Zachránila jste mi život, jste skvělá a moc děkuji, přeji pěkný den !
Pro klienta to ale znamená jen to, že mi dá docházku s odpracovanými a tyto přepočty jsou na mě ne? Jediné co on musí hlídat je, aby se mu pořád střídali ty týdny a nedal třeba 2x zasebou dlouhý, nebo ne?
Vyrozuměla jsem, že jste asi externí mzdová, nevím, co máte ve smlouvě.
Plánuje zaměstnavatel, resp. jeho vedoucí. Ale může to být i tak, že budou třeba 3 dlouhé týdny po sobě, pak zase 3 krátké a hodiny se zprůměrují. Někomu je jedno, že pak zaplatí přesčasy nebo překážku.
Pokud je VO krátké (o což usilují zaměstnanci, protože chtějí mít přesčasy vypořádané co nejdříve, jinak prý zálohují zaměstnavatele), může se stát, že zpočátku bude poněkud méně hodin a pak se zaměstnavatel s více hodinami do VO nevejde s ohledem na zaručený odpočinek mezi dvěma směnami a v týdnu. Hlavně je třeba zaměstnancům vysvětlit, že to, zda nějaká práce je prací přesčas, se pozná až po uplynutí VO, nikoliv v jeho průběhu.
Zaměstnavateli naopak vyhovuje VO delší, aby měl více časového prostoru, jak reagovat na svoje potřeby.
Nezapomeňte, že u PD rozvržené nerovnoměrně se jinak počítá dovolená (změna bude až od 1.1.2021). Aby se mohl nárok spočítat, zaměstnavatel musí naplánovat směny na celé VO.
Hodně zdaru!!
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.