Já bych si na vašem místě v klidu promyslela, protože přichází v úvahu více možností (bez pořadí důležitosti nebo upřednostňování některé z nich):
1. Zákoník práce ve vztahu k tomu, jaká doba se posuzuje jako odpracovaná, budeme vykládat formalisticky = zmiňuje dítě mladší než 10 let + odkazuje na zákon nemocenském pojištění, což bude znamenat, že ošetřování dítěte staršího než 10 let podle zákona č. 133/2020 Sb. nebudeme pro čely dovolené posuzovat jako odpracovanou dobu.
2. Zákoník práce budeme vykládat tak, že vezmeme v úvahu všechny souvislosti, tedy i úmysl zákonodárce apod. = teleologický výklad, který bude znamenat, že doba ošetřování dítěte staršího 10 let se pro účely dovolené bude posuzovat jako odpracovaná.
3. Řekneme si, že posuzování doby ošetřování dítěte staršího 10 let jako doby odpracované je ve prospěch zaměstnance, takže se jedná o přípustnou odchylku (vyžaduje smlouvu nebo vnitřní předpis).
4. Zákon č. 133/2020 Sb. prohlásíme za zákon pozdější vůči zákonu č. 187/2006 Sb., takže se uplatní zásada "lex posterior derogat lex priori" = zákon č. 133/2020 Sb. má vůči zákonu o nemocenském pojištění přednost (mění jej). Při uplatnění této zásady se bude pro účely dovolené jednat o dobu odpracovanou. Tento postup má vadu spočívající v tom, že u zákona o nemocenském pojištění se zákon č. 133/2020 Sb. neuvádí jako jeho novela, jedná se pouze" o vadu legislativně technickou.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.