Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Okamžitá výpověď lékařský posudek od Aion - Odpověď rozdělím do několika bodů. 1. Ust. § 56...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2020 21:22

  Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Odpověď rozdělím do několika bodů.
  1. Ust. § 56 odst. 1 písm. a) ZP umožňuje zaměstnanci zrušit PP okamžitě, nikoliv dát okamžitou výpověď, a to v případě, že podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.
  2. Z dotazu vyplývá, že zaměstnanec nevyčkal 15 dnů od předložení posudku zaměstnavateli a dále to, že posudkový závěr je jiný, než stanoví cit. ustanovení (předpokládám, že posudek vydal PLS).
  3. PP i přes vady v bodě 2. skončil, pokud se zaměstnavatel neplatnosti nedovolá u soudu a soud mu nevyhoví. Pro podání této žaloby je stanovena 2měsíční propadná lhůta počítaná ode dne skončení PP.
  4. Pokud žalobu nepodáte, právo na náhradu mzdy bude vymahatelné (spolu s úroky).
  5. V případě, že žalobu podáte a náhradu mzdy zatím nevyplatíte, bude záležet na výsledku soudního sporu = v případě, že soud neplatné rozvázání PP nevysloví, budete ji muset zaplatit i s úroky.
  6. K podání žaloby se váže další otázka, a to ev. prohlášení o tom, že trváte na tom, aby zaměstnanec pro vás konal práci i nadále.

 • 1. 10. 2020 8:56

  pav82* (neregistrovaný) ---.musp.cz

  Moc děkuji za reakci..
  1) zaměstnanec skutečně okamžitě zrušil PP ze zdravotních důvodů. protože by ji práce ohrožovala na zdraví, v posudku PLS je uvedeno, že pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost a doplněno, že není schopna dosavadní práce ze zdravotních důvodů.
  2) kdybychom ji nabídli jinou práci ve lhůtě 15 dnů a paní ji odmítla, i přesto bude náležet dvouměsíční náhrada mzdy?
  3) žalobu na neplatnost skončení PP podávat určitě nebudeme, jde mi jen o to zprostit se povinnosti platit dvouměsíční náhradu mzdy, když paní zájem pracovat na jiné pozici neměla a asi není schopná pracovat vůbec (před tím byla v dlouhodobé pracovní neschopnosti).

  Ano, vím, že příště raději ukončit PP dohodou než takto..

 • 1. 10. 2020 9:31

  Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  1. Škoda, že nenapíšete rovnou, co bylo v posudku a necháte odpovídající dělat zbytečnou práci.
  2. Kdybyste nabídku jiné vhodné práce ve lhůtě do 15 dnů od předložení posudku učinili, tím byste zablokovali možnost zrušit PP okamžitě = náhrada by nenáležela.
  3. Těžko radit, když žalobu nechcete podat. Po jejím podání byste se mohli mimosoudně dohodnout, třeba i tak, že PP skončil dohodou a náhrada nenáleží, protože vám nedala nabídku učinit.

  Pokud žalobu nepodáte a náhradu nevyplatíte, můžete ji jednou platit i s úroky. Ale to už jsem psala včera.

 • 1. 10. 2020 11:05

  pav82* (neregistrovaný) ---.musp.cz

  Omlouvám se za Vaši zbytečnou práci. Nevím, co přesně je třeba vypsat za informace...snažila jsem se, aby dotaz byl stručný a jasný....každopádně vám děkuji za váš čas. Abychom platili nevyplacenou náhradu i s úroky, musela by paní podat žalobu na nás....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).