Hlavní navigace

Okamžitá výpověď lékařský posudek

 • (neregistrovaný) 109.72.4.---

  30. 9. 2020 13:28

  Zaměstnanec předložil lékařský posudek s potvrzením o dlouhodobém pozbytí zdravotní způsobilosti s obecných důvodů a současně podal okamžitou výpověď. Neřešilo se, zda máme pro zaměstnance jinou práci ani na tom zaměstnanec netrval. Prostě předložil posudek a v okamžitém zrušení uvedl § 56 odst. 1písm a) a že končí a hotovo. Má nárok na dvouměsíční náhradu mzdy podle § 56 odst. 2. ? Díky za názory

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 9. 2020 15:25

   . (neregistrovaný) 5.181.92.---

   Takze podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává?
   Radila bych konzultaci u odborníka.

  • 30. 9. 2020 21:22

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Odpověď rozdělím do několika bodů.
   1. Ust. § 56 odst. 1 písm. a) ZP umožňuje zaměstnanci zrušit PP okamžitě, nikoliv dát okamžitou výpověď, a to v případě, že podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.
   2. Z dotazu vyplývá, že zaměstnanec nevyčkal 15 dnů od předložení posudku zaměstnavateli a dále to, že posudkový závěr je jiný, než stanoví cit. ustanovení (předpokládám, že posudek vydal PLS).
   3. PP i přes vady v bodě 2. skončil, pokud se zaměstnavatel neplatnosti nedovolá u soudu a soud mu nevyhoví. Pro podání této žaloby je stanovena 2měsíční propadná lhůta počítaná ode dne skončení PP.
   4. Pokud žalobu nepodáte, právo na náhradu mzdy bude vymahatelné (spolu s úroky).
   5. V případě, že žalobu podáte a náhradu mzdy zatím nevyplatíte, bude záležet na výsledku soudního sporu = v případě, že soud neplatné rozvázání PP nevysloví, budete ji muset zaplatit i s úroky.
   6. K podání žaloby se váže další otázka, a to ev. prohlášení o tom, že trváte na tom, aby zaměstnanec pro vás konal práci i nadále.

  • 1. 10. 2020 8:56

   pav82* (neregistrovaný) ---.musp.cz

   Moc děkuji za reakci..
   1) zaměstnanec skutečně okamžitě zrušil PP ze zdravotních důvodů. protože by ji práce ohrožovala na zdraví, v posudku PLS je uvedeno, že pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost a doplněno, že není schopna dosavadní práce ze zdravotních důvodů.
   2) kdybychom ji nabídli jinou práci ve lhůtě 15 dnů a paní ji odmítla, i přesto bude náležet dvouměsíční náhrada mzdy?
   3) žalobu na neplatnost skončení PP podávat určitě nebudeme, jde mi jen o to zprostit se povinnosti platit dvouměsíční náhradu mzdy, když paní zájem pracovat na jiné pozici neměla a asi není schopná pracovat vůbec (před tím byla v dlouhodobé pracovní neschopnosti).

   Ano, vím, že příště raději ukončit PP dohodou než takto..

  • 1. 10. 2020 9:31

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   1. Škoda, že nenapíšete rovnou, co bylo v posudku a necháte odpovídající dělat zbytečnou práci.
   2. Kdybyste nabídku jiné vhodné práce ve lhůtě do 15 dnů od předložení posudku učinili, tím byste zablokovali možnost zrušit PP okamžitě = náhrada by nenáležela.
   3. Těžko radit, když žalobu nechcete podat. Po jejím podání byste se mohli mimosoudně dohodnout, třeba i tak, že PP skončil dohodou a náhrada nenáleží, protože vám nedala nabídku učinit.

   Pokud žalobu nepodáte a náhradu nevyplatíte, můžete ji jednou platit i s úroky. Ale to už jsem psala včera.

  • 1. 10. 2020 11:05

   pav82* (neregistrovaný) ---.musp.cz

   Omlouvám se za Vaši zbytečnou práci. Nevím, co přesně je třeba vypsat za informace...snažila jsem se, aby dotaz byl stručný a jasný....každopádně vám děkuji za váš čas. Abychom platili nevyplacenou náhradu i s úroky, musela by paní podat žalobu na nás....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).