Dobrý den.
Pokud má osoba pouze ekonomické příjmy z pronájmu nem., pak se podle mne na ni limitní obrat DPH nevztahuje, nemá tedy co překračovat a plátcem se povinně nestane.
Zákon o DPH se jí však může týkat z jiného důvodu.
Co se týká přeúčtování služeb, tak ty nemusí jít přes daňovou evidenci= žádné výdaje, žádné příjmy.
Ptala jsem se asi před rokem jedné daňové poradkyně, jak to dělají ti, co účtují. Někteří prý přes náklady a výnosy (to jsou ti, co již plátci DPH jsou). Ale někteří zcela úmyslně přes trojkové účty ( zřejmě tedy ti, co nechtějí být plátci DPH). Myslela jsem, že si nechtějí zvyšovat obrat, ale teď mi došlo, že je to proto, aby obrat nemuseli ani sledovat.
Našel jsem 15 let starý výklad pana Bendy, kdo to právě odvozoval od způsobu zaúčtování. Výnos/náklad=patří do obratu, pohledávka/závazek=nepatří do obratu.
Podle mého názoru by bylo nejlepší, kdyby se výslovně napsalo do nájemní smlouvy - "za odběratele služeb souvisejících s nájmem (.... výčet) se považuje nájemce, pronajímatel zprostředkovává jejich dodávky a placení".
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.