... tak si myslím, že tímto odpadla jedna komplikace.....(řešit "provozovnu") Teď určit rezidenství.....
Zákon o dani z příjmu říká - je rezidentem ČR, když 1) bydliště ČR nebo 2) pobyt v ČR déle než 183 dní.... Stačí splnit alespoň jednu z těchto podmínek.... 2) nesplní - když tam byl skoro celý rok (déle než 183 dní....) a 1)? Má stále bydliště v ČR? Definice "bydliště" pro účely rezidenství bych obecně popsala jako místo, kde má úmysl se zdržovat + rodinné vazby atd. (opravdu zjednodušeně řečeno). To mi z výše uvedeného taky nevychází, když byl většinu času v Kanadě..... Docela dobře je to vysvětleno zde: https://money.cz/dane/bydliste-z-pohledu-zakona-o-danich-z-prijmu/ (sice starší článek, ale podstata tam je). Z toho všeho mi vychází, že je z pohledu zákona daňový nerezident ČR a tudíž v ČR řeší jenom příjmy z ČR. Tak si myslím, že RZD může být provedeno.....
Své veškeré příjmy pak bude muset asi řešit v Kanadě. Možná by nebylo i pro vás špatné mrknout i na Smlouvu o zamezení dvojího zdanění: https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=53163 (čl. 4, čl. 15, č. 22)
Je to pouze můj názor, ale možná vám to pomůže v hledání dalšího směru.
Přispěju do mlýna:
V roce 2019 byl můj syn zaměstnaný 1-2/19 v ČR u českého zaměstnavatele. 3-12/19 ve Francii u franc.zaměstnavatele. Žil tam s manželkou a 2 dětmi, 3. dítě se jim narodilo tam (vrátili se 28.2.2020, ale popíšu rok 2019). Přiznání mu zpracovávali "daňaři" (šlo také o určení rezidentství a z toho plynulo, jak co kde podat). V ČR zůstal nahlášen trvalý pobyt, ale prý je Francouzi také vedli na trvalém pobytu. V ČR ve vlastnictví SJM byt (do kterého se vrátili) a další SJM byt (který pořád pronajímají). Francouzské příjmy samozřejmě vyšší než české. Původně jsem myslela, že se bude podávat jen české přiznání, ve kterém se započtou i ty francouzské příjmy, se zamezením dvojího zdanění. Ale ne, zkrátka z toho vyšlo toto:
Podáno přiznání české v ČR, do kterého zahrnuty jen české příjmy ze závislé činnosti, tj. za 1-2/19 + celoroční příjem z nájmu českého bytu. Uplatněna sleva na manželku jen v poměrné výši odpovídající 2 měsícům (tj. pouze za dobu, kdy žili v ČR, i když byla manželkou celý rok a její posuzovatelné příjmy nepřesáhly 68000). Uplatněno zvýhodnění na děti pouze za 1-2/19 (i když děti byly v domácnosti celý rok + to narozené třetí). Uplatněn odpočet úroků z hypotéky (na ten byt, který nepronajímali a ve kterém v ČR bydleli) také jen v poměrné části, odpovídající dvěma měsícům. A uplatněna sleva na poplatníka, ta myslím byla nekrácená.
Poté, až to bylo podáno, jsem mu to přepočítala, že se v tomto případě víc vyplatí, když podá opravné s tím, že ten příjem z nájmu českého bytu v SJM nebude přiznávat a neuplatní tu poměrnou část slevy na manželku. A takto podal opravné. Nájem přiznala manželka (protože jí z toho nevyšla žádná daň k zaplacení).
A podáno za 2019 i francouzské přiznání ve Francii podle jejich pravidel a zákonů se započtením francouzských příjmů, hodně peněz mu bylo z Francie vráceno (prý šlo o první rok, kdy Francie začala z mezd srážet daňové zálohy, do té doby prý se daně nesrážely a Francouzi vše platili až při podání přiznání).
Tak teď jsem zvědavá, jak to bude posouzeno za rok 2020 - jestli opět budou podána obě přiznání (1-2/20 FR, 3-12/20 ČR) nebo jinak.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.