Ano, některou musí mít, neboť některé povinnosti se vztahují i na ni. Vztahují se na ni ustanovení § 101 odst. 1, 2 a 5, § 102, 104 a 105 zákoníku práce a § 2 až 11 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu. Samozřejmě, na tato ustanovení navazují příslušné prováděcí předpisy, včetně technických norem. Platí pro ni, že zaměstnavatel, tedy ona, je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců, tedy svou, při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich, tedy svého, života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Též pro ni platí povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci ve vztahu ke všem fyzickým osobám, které se s jejím vědomím zdržují na jejím pracovištích. Tedy např. ke svým zákazníkům (neuvedl jste v jaké oblasti podnikáte, takže nelze blíže specifikovat).
OSVČ musí tak např. mít dokumentaci o vyhledání a vyhodnocení rizik při práci a o stanovení opatření k omezení jejich působení, seznam poskytovaných osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů (pokut si je má OSVČ na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek výkonu práce poskytovat), o šetření a evidenci vzniklého pracovního úrazu, revizní zprávy od vyhrazených technických zařízení, doklady o kontrolách technických zařízení. Vzhledem k tomu, že jste svou živnost nespecifikoval, lze výčet dokumentace uvést jen v obecné rovině. Pochopitelně není konečný.
Takže odpověď na váš dotaz je ano, OSVČ bez zaměstnanců musí mít zpracovánu tzv. dokumentaci BOZP. Přestože zákon dovoluje, abyste si ji zpracoval sám, doporučuji, obrátit se na odborníka, tedy na osobu odborně způsobilou k zajišťování úkolů v prevenci rizik (dříve technik BOZP).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.