Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Darování plazmy - volno v práci od Jasná - Pokud daruje plazmu za peníze, pak nemá nárok...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 6. 2021 8:50

  Jasná (neregistrovaný) ---.228.broadband4.iol.cz

  Pokud daruje plazmu za peníze, pak nemá nárok na náhradu mzdy.

 • 7. 6. 2021 9:14

  Hana (neregistrovaný) 89.190.75.---

  Děkuji Vám. Logické to je, ale četla jsem výklad od paní Kučerové, že volno a náhrada je tak jako tak. Kouknu a pošlu. A volno má, když jde večer a má ranní směnu? Tak to tam totiž taky píše, že volno platí 24 hodin.

 • 7. 6. 2021 9:21

  Hana (neregistrovaný) 89.190.75.---

  Takzvaně placené odběry krevní plazmy

  V poslední době se objevují odběry plazmy, které jsou zaměstnancům finančně kompenzovány. Zaměstnanci dochází k odběrům pravidelně, často i dvakrát do měsíce. Jejich opakované uvolňování narušuje provoz. Objevil se i právní výklad, na základě kterého se v tomto případě nejedná o placenou překážku v práci.

  Správný postup objasnila Kristýna Křupková z ministerstva práce a sociálních věcí. "Odběr krevní plazmy (aferéza) je stejně jako odběr krve překážkou v práci pro jiný úkon v obecném zájmu, po dobu jejíhož trvání přísluší zaměstnanci v rozsahu stanoveném v § 203 odst. 2 písm. d) zákoníku práce pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu. Zákon nerozlišuje, ve kterém (zda státním nebo nestátním) zdravotnickém zařízení k odběru dojde. Je známo, že některá nestátní zdravotnická zařízení při odběru krve (aferéze) poskytují dárcům paušální náhradu výdajů spojených s odběrem, a nejedná se tak o odměnu (úplatu)." Pro každou překážku v práci obecně platí, že nastává jen tehdy, pokud nezbytně zasahuje do pracovní doby zaměstnance a příslušný úkon (činnost) nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Omezit nedůvodné zneužívání této překážky v práci lze jen důslednou kontrolou, zda k odběru krevní plazmy nemohlo dojít mimo pracovní dobu zaměstnance. Kateřina Křupková závěrem upozornila, že někteří zaměstnavatelé nesprávně omezují dobu překážky v práci z důvodu aferézy či darování krve například jen na 4 hodiny. Takové časové vymezení není v souladu se zákoníkem práce, neboť překážka v práci je omluvena a trvá po nezbytně nutnou dobu, která je individuální v každém jednotlivém případu a nemůže být zaměstnavatelem takto limitována.

  Frekvence odběrů krve a plazmy je v souladu s mezinárodními normami omezena vyhláškou ministerstva zdravotnictví, a to pro darování krve u mužů na 5 odběrů a u žen na 4 odběry v průběhu dvanácti měsíců. Pro darování krevní plazmy je však přípustná maximální frekvence odběrů znatelně vyšší, neboť minimální interval mezi odběry může činit pouhých 14 dní.

 • 7. 6. 2021 11:52

  Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  A to čtete kde?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).