Já si nemyslím, že poté, kdy se vyučila, že by stále trvala vyživovací povinnost rodičů dle OZ. Potřebnost už skončila, nic nebrání tomu, aby si prostředky k obživě obstarávala sama.
Něco jiného by bylo, kdyby jí bylo 30, na několika VŠ by vždy vydržela rok dva a stále "tápala", čím chce být. V jednom takovém případě jí soud přiznal výživné asi 35 000 Kč, už si to přesně nepamatuji, možná to bylo víc.
Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem není jakkoliv omezena věkem, ale je dána potřebností = může skončit ještě 18. rokem věku a naopak se může obnovit v "hluboké" dospělosti. Jakmile dítě ukončí vzdělání - psala jste, že se vyučila - v tomto okamžiku má sama schopnost si obstarávat prostředky k obživě. Skutečný nástup do zaměstnání nemá ve vztahu k ukončení vyživovací povinnosti žádnou relevanci, protože se posuzuje sama schopnost se živit.. Této schopnosti zpravidla brání vážná nemoc.
Stejně tak společná domácnost nemá s vyživovací povinností nic společného.
Musíte vyjít z dikce OSŘ, který stanoví, že při výpočtu exekuční srážky se odečte nezabavitelná částka mj. na každou osobu, které je povinný povinen poskytovat výživné, přičemž tato povinnost se posuzuje podle OZ, nikoliv podle zákona o státní sociální podpoře.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.