Notář nebude řešit, jak máte vypočítat průměrný výdělek.
Vypočítáte ho, jak sama píšete. Výsledek porovnáte se splatnými peněžitými právy (dříve nároky) zaměstnance vůči vám. nemusí se jednat pouze o mzdu, peněžitým právem jsou například i cestovní náhrady, náhrada majetkové a nemajetkové újmy způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, náhrada škody z jiného titulu, odměna za pracovní pohotovost (není mzdou) apod.
Pokud jste měli se zemřelým uzavřenu dohodu o výplatě mzdy převodem na jím určený účet, pak tuto dohodu již neberete v úvahu - jednak zemřel, jednak se nemusí jednat pouze o mzdu (viz výše), ale i o jiná peněžitá práva, ohledně kterých tato dohoda zřejmě nebyla uzavřena. Za mě - ještě jsem neviděla písemnou dohodu se zaměstnancem ohledně výplaty těchto jiných peněžitých práv, to jenom firmy automaticky vyplácí např. cestovní náhrady spolu se mzdou na účet.
V případě, že byste mzdu a další platby vyplatili na účet zemřelého zaměstnance, aniž byste si ověřili, že pozůstalé dítě je k tomuto účtu oprávněnou osobou, popřípadě správcem dědictví po svém otci, nemuselo by se po delší dobu k penězům dostat.
Děkuji, takže hrubá mzda (tj. mzda, odměna, náhrada za dovolenou, proplacená nevyčerpaná dovolená) plus náhrada za nemoc plus příspěvek na stravování plus případné cestovní náhrady, ať už budou společně se mzdou nebo je firma proplácí zvlášť. Nic dalšího mít nebude. Vyjde x Kč. A když toto x Kč bude nižší nebo rovno trojnásobku měsíční průměrné mzdy, lze vše (=doplatek ) synovi vyplatit. Snad to chápu dobře. A lze mu to jednoduše vyplatit tak, že si pro peníze přijde on se svojí matkou? Nebo poslat složenkou na jeho jméno? Pro upřesnění - je mu 14 let a občanku ještě nemá.
Ten trojnásobek průměrného výdělku porovnáváte se součtem peněžitých práv v hrubém, mzdu a další vyplácíte v čistém, to už nehraje roli.
Pokud jde o věk 14 let, je třeba vzít v úvahu § 31 OZ, podle kterého platí, že se má za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Takže je to individuální věc (zde by rozhodovala výše částky, kterou budete vyplácet), navíc zanedbatelná není ani okolnost, že se blíží věku, kdy může být sám zaměstnanec, a tudíž příjemcem mzdy.
Pokud to uzavřete tak, že přijmout peníze ve výši xxxxx Kč neodpovídá jeho rozumové a volní vyspělosti, vyplatíte je jeho zákonnému zástupci = matce PRO NĚJ. "Pro něj"znamená, že naformulujete zápis, potvrzení apod. tak, aby se chlapec těch peněz domoci pro případ, že by mu ona neumožnila s nimi disponovat.
Dobrý večer, ještě jednou se vracím tady této věci, asi už je to otravné, ale potřebuji se úplně ujistit na konkrétním příkladu. Píšete: "Ten trojnásobek průměrného výdělku porovnáváte se součtem peněžitých práv v hrubém, mzdu a další vyplácíte v čistém, to už nehraje roli."
Příklad: Trojnásobek průměrné měsíční mzdy (hrubé) = 100000.
Hrubá mzda = 46251 plus náhrada mzdy za nemoc 4615 plus stravenkový paušál 715. Celkem 51581.
K doplatku (tj. čistého k vyplacení) vyšlo 43134.
Jaká odměna může být ještě k tomu přidána, aby nebyl překročen ten trojnásobek?
100000- 51581 = 48419 Kč? Chápu to dobře?
Nic se neděje, ano, chápete to dobře.
Vás dotaz mi přišel zajímavý, tak jsem se poptávala v okolí na názor ohledně toho dítěte. Shoda byla bez dalšího vyplatit, jen částky se lišily. Maximum bylo 300 000, nad tuto částku pro jistotu se souhlasem opatrovnického soudu. To jen na okraj.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.