děkuji za poslední-normální stručnou a konkrétní odpověď na konkrétní dotaz.
Ne že neumíme číst, ale chceme vědět, co konkrétně měl zákonodárce a jiní přesně na mysli když to psal a chceme názorný příklad ať to pochopíme. Promiňte - Hmotněprávní a procesně právní --- to jsou pojmy, které nevysvětlují vůbec nic, jen otvírají prostor k dalším dotazům. Ne každý má v hlavě encyklopedii a za sebou studium na vysoké škole, kde se normální věc okecá na tři strany aby to vypadalo dostatečně učeně a nedozvíte se vůbec nic. Omlouvám se, nedalo mi to, protože mám stejný problém jako tazatel.
Chci konkrétní pomoc a odpověď na konkrétní dotaz a místo toho obdržím nic neříkající poučku a ujištění, že jsem vlastně blbec, když to nechápu.
Kdybych si byla jistá, jak si ji vyložit, neptala bych se. A to tu VŠ mám.
Lhůta počítaná podle dnů začíná dnem, který následuje po dni, kdy došlo k události, která běh lhůty založila = do 5 dnů po doručení = den doručení se nepočítá a lhůta začíná běžet až dnem následujícím.
Lhůta procesněprávní je zachována, je-li v posledním dni podáno k poštovní přepravě - např. se týká daňového přiznání.
Lhůta hmotněprávní má přísnější režim a znamená, že poslední den musí být doručeno, nestačí podání na poštu - např. žaloba na neplatnost rozvázání PP. O jaký typ lhůty se jedná, se musí vyčíst z použitých slov. Hmotněprávní lhůta:
"musí být uplatněno či předloženo u ... " apod. Neni-li takový režim zákonem požadován, jedná se o lhůtu procesněprávní.
Takže tazatel musí nejenom napočítat 5 dnů, ale také podívat se, jaká slova jsou ve výzvě použita.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.