Hodinový průměr se počítá takto:
1) Zaměstnanec má měsíční mzdu a svátek není placený průměr, ale je součástí měsíční mzdy:
Sečtou se Kč za práci, tj. základní mzda, která mu vyšla v každém měsíci toho čtvrtletí, plus odměna, prémie, příplatek za přesčas, noční, víkendový atd. Nezapočítávají se Kč náhrad. Nebo obráceně - vezměte hrubou mzdu a odečtěte všechny náhrady mzdy (tj. dovolenou, za lékaře, za jiné placené volno apodd.). Pak sečtěte skutečně odpracované hodiny a hodiny svátků, které byly v pracovních dnech toho zaměstnance v tom čtvrtletí, ale které nepromarodil. Ty spočítané Kč podělíte těmi hodinami. Vyjde hodinový průměr, který se používá v dalším čtvrtletí. Pokud vyjde hodinový průměr nižší, než je hodinová zaručená mzda ve skupině, do které je zařazený, použijete tu zaručenou.
2) Zaměstnanec je odměňovaný hodinovou mzdou.
Při počítání Kč postupujete stejně, čili sečtete hrubé základní mzdy v tom čtvrtletí a od nich odečtete náhrady mzdy, tj. náhradu za svátek, za dovolenou, za lékaře nebo za jiné placené volno. Vyšlé Kč podělíte skutečně odpracovanými hodinami (hodiny svátků, za které dostal náhradu, nepřičítáte). A opět Kč podělíte hodinami.
Ještě se může stát, že v některém čtvrtletí dostal odměnu, která byla definovaná jako roční, nebo třeba půlroční apod., zkrátka odměna za delší období než čtvrtletí. Pak se ten výpočet mění, protože ta odměna se nezapočte pro tyto účely naráz, ale nebudem to teď komplikovat.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.