Názor k dotazu KH a prodej zboží na dálku od Jana N. - Prodej zboží na dálku koncovým zákazníkům v EU Když...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2021 14:26

    Jana N. (neregistrovaný)

    Prodej zboží na dálku koncovým zákazníkům v EU

    Když jsme plátce DPH a prodáváme zboží na dálku koncovým zákazníkům do jiných zemí EU, tedy neplátcům DPH, děláme to stejně, jako kdyby to byli Češi, tedy s českou DPH. Pokud by náš celkový roční obrat za tyto prodeje (neplátcům do všech jiných zemí EU) překročil 10 tisíc EUR, museli bychom se registrovat k DPH v EU a prodávat zboží s DPH příslušné země, do které zboží směřuje. Do limitu 10 tis. EUR pro povinnou registraci k DPH v EU započítáváme hodnotu zboží bez DPH.

    Dříve se tomuto říkalo "zasílání zboží", od července 2021 se to jmenuje "prodej zboží na dálku", týká se to hlavně eshopů. (Neplatí to pro různé specielnější případy (například nové dopravní prostředky, použité zboží, umělecká díla, starožitnosti, dodání zboží s instalací či montáží atd.) Vystavíme normální daňový doklad, jakoby to bylo v ČR, jen to musí být běžný daňový doklad, nestačí zjednodušený. (Pro šťouraly - za místo plnění se v těchto případech považuje tuzemsko, tedy ČR.)

    V daňovém přiznání k DPH zahrneme tato plnění normálně mezi ta česká, takže budou v součtu s ostatními našimi prodeji v jednom čísle na řádku 1 nebo 2 (podle sazby DPH). V kontrolním hlášení zahrneme tyto prodeje mezi ostatní příjmy uváděné hromadně, v části A.5. Do této sumy zahrneme i ta plnění, která přesahují 10 tisíc Kč. V souhrnném hlášení tyto prodeje neuvádíme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).