Z uvedeného textu dovozuji, že s poškozeným zaměstnancem máte uzavřenu dohodu, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti mu bude uhrazena až po skončení dočasné pracovní neschopnosti (jinak musí být vyplácena měsíčně).
Dále dovozuji, že vznik úrazu byl řádně prošetřen a bylo shledáno, že se jedná o pracovní úraz (§ 271k odst. 1 zákoníku práce). Též bylo zhodnoceno, zda se zaměstnavatel může zčásti nebo zcela zprostit své povinnosti (zjednodušeně porušení právních a ostatních předpisů BOZP zaměstnancem, jeho opilost či zneužití návykových látek, zaměstnanec si počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování; podrobněji viz http://bozppo-neu.cz/?page_id=649).
Zda se postižený léčil s kolenem již před vznikem pracovního úrazu není pro krácení výše náhrad zaměstnavatelem relevantní. Ošetřující lékař tuto skutečnost uvede ve formuláři Kooperativy "Lékařský posudek o hodnocení bolesti" (https://www.koop.cz/ver/1698232946000/file/edee/dokumenty/formulare/formulare-k-zakonnemu-pojisteni-zamestnavatelu/Lm-029_09-2020-EDIT.pdf [položky: "Jakou chorobou trpěl v době úrazu (česky)" a "Měl předchozí zdravotní stav vliv na úraz?"]) a zohlední ve výši počtu bodů.
Vyplacení náhrady za ztrátu na výdělku doporučuji řešit v rámci vyplacení všech náhrad, které poškozenému vznikly (bolestné, účelně vynaložené náklady s léčením, věcná škoda atd.). S řešením výplat náhrad by vám měl pomoci váš "bezpečák" (odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik). Případně potřebné informace můžete čerpat ze stránky: http://bozppo-neu.cz/?page_id=649.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.