Vlákno názorů k dotazu Pracovní úraz od Tomáš Neugebauer - Z uvedeného textu dovozuji, že s poškozeným zaměstnancem...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2024 12:52

    Tomáš Neugebauer

    Z uvedeného textu dovozuji, že s poškozeným zaměstnancem máte uzavřenu dohodu, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti mu bude uhrazena až po skončení dočasné pracovní neschopnosti (jinak musí být vyplácena měsíčně).

    Dále dovozuji, že vznik úrazu byl řádně prošetřen a bylo shledáno, že se jedná o pracovní úraz (§ 271k odst. 1 zákoníku práce). Též bylo zhodnoceno, zda se zaměstnavatel může zčásti nebo zcela zprostit své povinnosti (zjednodušeně porušení právních a ostatních předpisů BOZP zaměstnancem, jeho opilost či zneužití návykových látek, zaměstnanec si počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování; podrobněji viz http://bozppo-neu.cz/?page_id=649).

    Zda se postižený léčil s kolenem již před vznikem pracovního úrazu není pro krácení výše náhrad zaměstnavatelem relevantní. Ošetřující lékař tuto skutečnost uvede ve formuláři Kooperativy "Lékařský posudek o hodnocení bolesti" (https://www.koop.cz/ver/1698232946000/file/edee/dokumenty/formulare/formulare-k-zakonnemu-pojisteni-zamestnavatelu/Lm-029_09-2020-EDIT.pdf [položky: "Jakou chorobou trpěl v době úrazu (česky)" a "Měl předchozí zdravotní stav vliv na úraz?"]) a zohlední ve výši počtu bodů.

    Vyplacení náhrady za ztrátu na výdělku doporučuji řešit v rámci vyplacení všech náhrad, které poškozenému vznikly (bolestné, účelně vynaložené náklady s léčením, věcná škoda atd.). S řešením výplat náhrad by vám měl pomoci váš "bezpečák" (odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik). Případně potřebné informace můžete čerpat ze stránky: http://bozppo-neu.cz/?page_id=649.

  • 3. 5. 2024 11:00

    radka

    Dobrý den, děkuji za vyčerpávající odpověď :-)
    Se zaměstnancem bylo dohodnuto, že chce částku najednou (nejdříve tvrdil, že přijde po dvou týdnech, pak do konce roku a další verze byla na konci února), ale vzhledem k tomu, že marodí i nadále, tak už jsem začala platit náhradu. Nedoplatila jsem to ale zatím do vypočtených sta procent, protože tam právě tuším zádrhel.
    Já mu to klidně vyplatím komplet všechno, ale on když bude ještě např. X měsíců marodit a neuzná se mu to vše jen v souvislosti s úrazem, tak co potom, jak funguje vrácení peněz?
    Proto jsem myslela, že si vyžádám od lékaře papír o příčinné souvislosti s úrazem.
    V každém případě děkuji za odkazy, hlavně ten poslední prostuduji :-)

  • 4. 5. 2024 11:29

    Tomáš Neugebauer

    Co se týče vrácení již vyplacených peněz (i jejich části), je to trochu problematické. Platí: "Vrácení neprávem vyplacených částek může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty." – § 331 zákoníku práce.

    Ve vašem případě bych doporučil uzavřít z poškozeným dohodu o pravidelném vyplácení záloh náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, a to ve výši 20 % průměrného výdělku před vznikem škody (pokud nebude krácena).

    Dále doporučuji si pohlídat, zda stále marodí na stejnou neschopenku, resp. na stejnou diagnózu. Tedy kontaktovat ošetřujícího lékaře, zda důvodem dočasná pracovní neschopnost je stále následek pracovního úrazu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).