Re: prosím pí.Jiřku
Počet dní dovolené má tento zaměstnanec stejný, jako kdyby pracoval na plný úvazek. Akorát že mu za každý den dovolené proplácíte jen 4 hodiny. Sociální pojištění vždy srážíte ze skutečně dosažené mzdy. Co se týká zdravotního pojištění - Každý člověk, který není státem pojištěný, jako jsou např. důchodci, studenti apod., musí své zdravotní pojišťovně uhradit alespoň minimální zdravotní pojištění, které činí 13,5% z aktuální minimální mzdy. Jestliže nepodniká a nehradí si ZP sám, je pouze zaměstnanec, tak se zjišťuje, jestli alespoň v jednom zaměstnání je za něho odvedeno pojišťovně minimum (včetně odvodů, které hradí zaměstnavatel). Pokud ano, pak ten druhý zaměstnavatel sráží zdravotní pojištění pouze ze skutečně dosažené mzdy. Pokud nedosahuje ani v jednom zaměstnání alespoň minima, zjišťuje se, zda součet odvodů ZP z obou zaměstnání dosahuje toho minimálního odvodu. Pokud ano, také se sráží pouze se skutečně dosažené mzdy. Pokud součet odvodů ZP z obou mezd ještě pořád nedosahuje toho minimálního odvodu, zaměstnanec si vybere jednoho ze zaměstnavatelů, prostřednictvím kterého bude ten zbylý rozdíl odvádět.
Danění - jestliže má jinde (v HPP) podepsané prohlášení, ve VPP už je podepsat nemůže. Danění je pak podle těchto pravidel:
Hrubá mzda v měsíci do 5000 Kč = srážková daň 15% (je to daň konečná a nevstupuje do zúčtování daní).
Hrubá mzda v měsíci vyšší než 5000 Kč = zálohová daň nejméně 20% z celé částky. Tento člověk je pak povinen podat přiznání, kde musí uvést příjmy z HPP i tento příjem s touto daní.
Zaměstnanec, který ukončil 31.12. HPP, pak nemůže nastoupit od 1.1. na VPP. Vedlejší prac. poměr znamená, že existuje VEDLE jiného (hlavního) poměru. Jestliže hlavní poměr nikde není, nemůže být ani vedlejší. Tento pak totiž není vedlejší, ale hlavní (na zkrácený úvazek). Což je pro toho zaměstnavatele nevýhodnější, protože pro hlavní prac. poměr platí jiné pravidlo než pro VPP např. při výpovědí (nutnost platit odstupné).
Re: prosím pí.Jiřku
V tomto případě co se týká sociálky ano. Končí přece u Vás HPP, to znamená, že mu končí pracovní poměr a Vy musíte udělat všechno, jako když zaměstnanci končí pracovní poměr. A nastupuje k Vám na nový pracovní poměr (vedlejší), což znamená, že zase musíte udělat všechno, jako když zaměstnanec nastupuje. Co se týká zdravotní pojišťovny si myslím, že ho odhlašovat a přihlašovat nemusíte, protože tam se při přihlašování nerozlišuje, na základě čeho u Vás pracuje, prostě ho necháte normálně přihlášeného.
Re: prosím pí.Jiřku
Zdravotní pojišťovna si nemůže myslet, že jde o HPP, protože nemá nikde poznámku, že o HPP šlo. Zaměstnance přihlašujete pouze kódem P, bez rozlišování, jakou smlouvu nebo dohodu u Vás má. Všechno ostatní pojišťovna zjišťuje, až přijde na kontrolu. Tam teprve může zjistit, že ten člověk nedosahuje v měsíci minimální mzdy (a je jí jedno, zda jde o HPP na zkrácený úvazek, nebo o VPP nebo o dohodu). Ji zajímá jen to, že není odvedena minimální částka a pak se teprve ptá, jak je to ošetřeno a zda ten člověk má odváděno zdravotní pojištění ještě jinde tak, aby součet byl alespoň minimum. Takže nemá cenu jí teď říkat, že jde o VPP protože tato informace ji nezajímá.
Re: prosím pí.Jiřku
>>>>>ještě prosím k té mojí předposlední otázce:
>>>>>31.12.končí u nás HPP, od 1.1.nastupuje jinde na HPP
>>>>>a
>>>>>u nás
>>>>nastupuje na VPP musím změnu pracovního poměru někam
>>>>hlásit??
>>>V tomto případě co se týká sociálky ano. Končí přece
>>>u
>>>Vás HPP, to znamená, že mu končí pracovní poměr a Vy
>>>musíte udělat všechno, jako když zaměstnanci končí
>>>pracovní poměr. A nastupuje k Vám na nový pracovní
>>>poměr
>>>(vedlejší), což znamená, že zase musíte udělat
>>>všechno,
>>>jako když zaměstnanec nastupuje. Co se týká zdravotní
>>>pojišťovny si myslím, že ho odhlašovat a přihlašovat
>>>nemusíte, protože tam se při přihlašování
>>>nerozlišuje,
>>>na základě čeho u Vás pracuje, prostě ho necháte
>>>normálně přihlášeného.
>
>Zdravotní pojišťovna si nemůže myslet, že jde o HPP,
>protože nemá nikde poznámku, že o HPP šlo. Zaměstnance
>přihlašujete pouze kódem P, bez rozlišování, jakou
>smlouvu nebo dohodu u Vás má. Všechno ostatní pojišťovna
>zjišťuje, až přijde na kontrolu. Tam teprve může
>zjistit, že ten člověk nedosahuje v měsíci minimální mzdy
>(a je jí jedno, zda jde o HPP na zkrácený úvazek, nebo
>o VPP nebo o dohodu). Ji zajímá jen to, že není
>odvedena minimální částka a pak se teprve ptá, jak je to
>ošetřeno a zda ten člověk má odváděno zdravotní pojištění
>ještě jinde tak, aby součet byl alespoň minimum. Takže
>nemá cenu jí teď říkat, že jde o VPP protože tato
>informace ji nezajímá.
Jak myslíte, ale hlášení, která každý měsíc posíláme slouží zároveň jako jednoduchá a rychlá kontrola ze strany ZP. Pokud ZP dostane hlášení, že jde o jednoho zaměstnance-pojištěnce a vidí, že není odvedeno pojistné alespoň z MM, je to pro ni nepřímý podnět k zahájení kontroly - při výběru firem ke kontrolní činnosti jsou takové vybírány přednostně.
Re: prosím pí.Jiřku
Tak to je možné, že v případě jednoho zaměstnanci jí to něco řekne - a budu v tom případě snad zbytečně ještě upozorňovat na kontrolu? Kromě toho, ani z měsíční hlášenky nemusí poznat skutečnou situaci, i když jde jen o jednoho zaměstnance. On mohl být třeba nemocný - a odvod je menší. Jaká je situace pozná pojišťovna skutečně až v případě, že na tu kontrolu přijde. Při přihlašování zaměstnance přihlašuji kódem P. Nic víc z toho pojišťovna nepozná. Při měsíčním hlášení se zase zasílá pouze počet pojištěnců, součet jejich vyměřovacích základů a celkové pojistné. Z toho taky nic pojišťovna nepozná. Ohlašovat, že některý zaměstnanec už není u nás na HPP, ale na VPP, je zcela zbytečné, protože to nemá na nic vliv.
Oni si akorát vedou evidenci zaměstnavatelů a k té firmě přihlášených zaměstnanců (nerozlišují na jaký pracovní poměr nebo dohodu). Pak si vedou evidenci pojištěnců a k nim přihlášené zaměstnavatele (opět neví, v jaké vztahu je ten člověk k tomu zaměstnavateli, ani kolik vydělává). Pokud nemají u toho člověka žádného zaměstnavatele, musí být ten člověk pojištěn jinak (státem, OSVČ, osoba bez příjmů apod.).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.