Re: Přestávky v práci
ZP § 89 - odst. 1 :
zaměstnavatel je povinen poskytnout přestávku nejdéle po 6 hodinách....Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěná přiměřená doba pro oddech a jídlo.
Toto rozhodnutí musí učinit zaměstnavatel-stat.orgán, musí určit, kterých prací a zaměstnanců se to týká, vydat písemně, seznámit dotčené zaměstnance, potom je pracovní směna od - do, např. 8 hodin,čas pro oddech a jídlo se započítává do odpracované doby a po ukončení směny zaměstnanec končí práci. Nikde není třeba o nějakou výjimku žádat, jen si to musí zaměstnavatel při případné kontrole obhájit- Klasické profese jsou např.- ostraha objektu je-li na stanovišti pouze jeden strážný, zdravotní sestra na oddělení, je-li tam ve sluižbě sama, dispečer,je-li jeden ve směně apod. Pokud jsou na pracovišti dva, lze pak těžko obhájit, že jeden nemůže 30 minut mít přestávku.
Zaměstnavatel musí sám rozhodnout, zda a kde přestávky, rovněž písemně stanovit a seznámit zaměstnance. Nějak jsem se rozkecal, snad to bude stačit.
pája
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.