Re: Dotaz na paní Jiřku - p r o s í m
*******************
Pokud firma nepožaduje doplatek ZP do min mzdy tak 1).
Ta druhá varianta mi připadá jako nesmysl, je tam odečtená ta částka ZP, jakoby firma požadovala doplatek a přitom to není zdaněno.
Ale pokud by firma požadovala doplatek na zaměstnanci, bylo by to o něčem jiném - jestli o jeho výši snížit základ pro daň z příjmu - to nevím, já bohužel snižuju... J.F.
**************************
Re: Dotaz na paní Jiřku - p r o s í m
Pokud to byl její jediný příjem, ze kterého platila pojištění a nebyla pojištěna státem, tak musela prostřednictvím zaměstnavatele, tedy Vás, odvádět rozdíl ZP do minimální částky (těch 430 Kč). Ale není možné, aby to za ni hradila firma, nemůže to dát do nákladů. Musí to být sraženo té zaměstnankyni. Dříve jsem považovala za správný ten způsob č. 2, tedy že se ten rozdíl přičte k jejímu ZP a že tedy snižuje základ daně. Na daňovém školení ale říkali, že srážka má být až z čisté mzdy.
Re: Jak to počítají vaše programy?
*********************
Měl by na to být nějaký jasný pokyn... Letos jsem to opravila a doufám, že případná kontrola za předchozí roky by s tím nic nedělala - nemají přece taky úplně jasnou oporu v nějakém zákonném ustanovení.
Zajímalo by mě, jestli to nějaké programy na mzdy takhle správně počítají: když byste zadali zvýšenou částku zdravotního pojištění za zaměstnance, tak jestli vypočítají daň ze základu sníženého jen o ta 4,5% nebo o celou tu zvýšenou částku? J.F.
(no, napsala jsem to jako prase, snad mi rozumíte:-)
************************
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.