Re: Švarc systém - ano, či ne...
Jestli ta firma nemá ŽL na stejné činnosti jako vy, je to jasné, nemůže se jednat o švarcsystém. Pokud by na to ŽL měla, pak by se o švarcsystém nejednalo v případě, kdy by z vaší strany šlo o dílčí dodávky, čili lidově řečeno byste se o práce podělili, něco byste dělal vy, něco oni. Švarcsystém by to byl tehdy, pokud byste podléhal jejich vedení, musel ve smlouvě být zavázán práci vykonávat osobně, dodržovat pracovní dobu a podobně, tedy stejné povinnosti jako v pracovněprávním vztahu.
Re: Švarc systém - ano, či ne...
Děkuji moc za rychlou odpověď. Ještě pro upřesnění. Firma se kterou chci spolupracovat podniká pouze na základě ŽL vydaného na řemeslnou živnost skupiny 101 - zámečnictví. Takže zde ke křížení předmětu podnikání nedochází. Možný problém ale vidím v tom, že budu spolupracovat zatím pouze s touto firmou, čili všechny příjmy (a tedy i faktury mnou vydané) spojené s mou činností budou od jednoho subjektu. (od firmy se kterou budu spolupracovat). Nevadí to? Dále bych se chtěl zeptat jaký by byl nejlepší právní vztah mezi firmou a mnou.
Díky za odpověď a s pozdravem Martin.
Re: Švarc systém - ano, či ne...
Pokud bude vše, jak je psáno výše, není rozhodující, kolik jako podnikatel OSVČ budete mít obchodních partnerů, třeba se Vám podaří později získat další.
Právní vztah Vám doporučuji řešit smlouvou o dílo podle § 536 a násl. obchodního zákoníku, kde přesně popíšete, co pro tu firmu uděláte, zajistíte,zpracujete, do kdy, kolik oni za to zaplatí a pak jim to vyfakturujete. Současně lze(ale není to nutné) udělat s touto firmou smlouvu o poskytování služeb - podle § 269/23 obch.zákoníku, kde si stanovíte obecně rámcové podmínky a dlouhodobost spolupráce, třeba i sankce za skončení spolupráce atd. Jednotlivé smlouvy o dílo by pak konkretizovaly jednotlivé zákazky, nebo jejich ucelené části.
Re: Švarc systém - ano, či ne...
Děkuji za odpověď.
Je ovšem zvláštní, že podle §536 obch. zák. odstavce 2 (kde se píše: Dílem se rozumí zhotovení určité věci...) by se měla smlouva o dílo použít při zhotovení díla, provedení opravy, atd. Mojí náplní by ale nebylo přímé provedení oněch zámečnických konstrukcí, (které by fyzicky prováděly dělníci firmy, se kterou bych spolupracoval), ale pouze vypracování výrobní dokumentace v souladu s projektanty, architekty, staviteli, skutečným provedením stavby a zákazníkem. Je toto možno považovat za dílo, jak tomu rozumí obchodní zákoník v §536 ? Prosím o odpověď a s pozdravem Martin
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.